Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (1230) Data wydania: 15.12.15
Czytaj e-gazetę

Lenk: Ronin z Wacławczykiem pomawiają mnie o przynależność do układu mafijnego

Prezydent Raciborza wygłosił oświadczenie, w którym podkreślił, że nie jest autorem obraźliwych komentarzy internetowych, o których autorstwo podejrzewają go politycy opozycji Anna Ronin i Dawid Wacławczyk. Z pierwszą już wszedł na drogę sądową, z drugim zamierza to zrobić.

Lenk ze swoim rzecznikiem prasowym Leszkiem Iwulskim uważają, że Ronin z Wacławczykiem głoszą krytykę, która nie mieści się w granicach prawa. Ci dwoje uznali za naganne, nie licujące z obejmowanym urzędem, zachowanie Lenka, który miał w kampanii wyborczej uciekać się m.in. do wpisywania w internecie komentarzy dyskredytujących przeciwniczkę. Ronin wezwała nawet prezydenta do dymisji, co ogłosiła na konferencji prasowej i opublikowała w sieci.

Na konferencji dla mediów M. Lenk oznajmił, że prokuratura gliwicka przesłuchiwała go jako świadka, a nie oskarżonego, prowadząc dochodzenie w sprawie rzekomych prześladowań religijnych w Raciborzu. Do organów ścigania zwrócili się z tym dwaj raciborzanie, dyrektorzy tutejszych szkół, wskazując, że są pokrzywdzeni poprzez używanie wobec nich określenia „sekta” w kampanii wyborczej i łączenia ich z kandydatką A. Ronin. Lenka przesłuchiwano w kontekście dwóch tzw. hejtów, obrażających komentarzy. – Obliczyliśmy, że wszystkich komentarzy było ponad 8 tysięcy. Treść tych dwóch mieściła się w retoryce kampanii wyborczej – podkreślił prezydent. Nie zdecydował się na ujawnienie jak brzmiały. – To nie są moje komentarze. Wpisano je z mojego IP (internetowego adresu), ale wtedy gdy zaistniały w sieci ja i żona byliśmy w pracy. Nikogo nie było wtedy w domu – zaznaczył włodarz. Przyznał, że z internetu korzysta za pośrednictwem routera, urządzenia umożlwiającego podpięcie się do internetu dowolnemu użytkownikowi znajdującemu się w jego pobliżu. Internauci zwykle zabezpieczają dostęp do swoich routerów. – Nie pamiętam czy wtedy było takie hasło. Kupiłem neostradę trzy lata temu – tłumaczył prezydent na konferencji. Lenk nie wyklucza w tej sprawie prowokacji, ani tego, że za działaniami Wacławczyka i Ronin stoi ktoś trzeci. – Ostatnio czuję się lekko zastraszany – stwierdził. Nie rozwinął jednak tego wątku.

– Wiem co mówię. Moje oświadczenie polega na prawdzie. Broni mnie praca na rzecz raciborzan – Lenk podkreślał swoje dokonania w ciągu roku pracy. Mówił m.in. o zaangażowaniu w obronę miejsc pracy w przeznaczonym do likwidacji RCKiK i wpływie na zakup mleczarni przez spółdzielnię z Bierunia, a także doprowadzeniu do powstania nowego zakładu – sortowni odpadów na Dębiczu. – Rozwija się strefa gospodarcza na Ostrogu i są zainteresowani inwestcjami na terenie starej cukrowni. Stawiam w tej kadencji na wspieranie lokalnej przedsiębiorczości. Efekty tych działań będą oznaczały nowe miejsca pracy w mieście. Racibórz jest zadbanym, dobrze funkcjonującym ośrodkiem, przyjaznym dla inwestorów – podkreślał włodarz.

Czeka na wyniki postępowania prokuratorskiego w sprawie oświadczeń pod jego adresem ze strony Anny Ronin, a Dawida Wacławczyka wezwał do przeprosin za to, co zawarł w tekście rozpowszechnianym za pośrednictwem jego facebooka oraz w jednym z raciborskich portali internetowych.

Prezes NaM-u skomentował wystąpienie Lenka porównując je do kabaretowych występów. Prezydent miasta przesłał mu oficjalne pismo, wzywające do przeprosin. Zastrzegł, że skorzysta z drogi sądowej jeśli D. Wacławczyk nie zastosuje się do jego żądań.

(ma.w)