Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Ekoserwis: Biskupi za czystym powietrzem

01.12.2015 00:00 QLA

– Stajemy przed poważnym wezwaniem, polegającym na podjęciu wspólnych działań, których celem jest radykalna zmiana jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy – napisali biskupi czterech diecezji położonych na terenie województwa śląskiego we wspólnym komunikacie, który został odczytany w parafiach w niedzielę, 15 listopada br.

Wspólne „Słowo biskupów diecezji z terenu województwa śląskiego w sprawie troski o jakość powietrza” podpisali:  metropolita katowicki abp Wiktor Skworc z archidiecezji katowickiej, bp Jan Kopiec z diecezji gliwickiej, bp Andrzej Czaja z diecezji opolskiej oraz bp Grzegorz Kaszak z diecezji sosnowieckiej. W dokumencie zaznaczyli, że zwracają się do wiernych w ważnej sprawie społecznej, jaką jest negatywne zjawisko tzw. niskiej emisji pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z kotłowni węglowych oraz domowych pieców grzewczych, powodujących zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym.

List biskupów jest jednym z efektów współpracy pomiędzy katowickim Kościołem a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wśród innych działań wymienić można m.in. VII konferencję „Od miasta do metropolii” na temat ochrony powietrza, udział przedstawicieli WFOŚiGW wraz z Prezesem Zarządu Andrzejem Pilotem w spotkaniu księży dziekanów w Brennej oraz apel arcybiskupa Wiktora Skworca podczas Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich. Hierarcha odniósł się wówczas do problemów wynikających z zanieczyszczania powietrza. „Nie przyczyniajmy się do zatruwania się nawzajem” wzywał abp Skworc. „Podejmijmy wspólny, ekumeniczny właśnie i ekonomiczny, wysiłek w tym zakresie! W tej sprawie trzeba współpracy wszystkich podmiotów życia społecznego, zwłaszcza rządu i samorządu oraz poszczególnych właścicieli nieruchomości. Myślę, że to zadanie musimy na Śląsku wspólnie podjąć” – apelował metropolita katowicki.

W poniedziałek, 16 listopada, podczas XV Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, Urszula Mendera-Bożek – Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Anna Wrześniak – Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach, Andrzej Pilot – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz marszałek województwa Wojciech Saługa wzięli udział w briefingu nt. jakości powietrza w województwie śląskim. Przedstawione zostały m.in. informacje dotyczące monitoringu jakości powietrza oraz możliwości dofinansowania inwestycji, których celem jest przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza. Prezes Andrzej Pilot poinformował, że w latach 2004 – 2014 WFOŚiGW w Katowicach przeznaczył nieco ponad 2 mld złotych na dofinansowanie zadań z zakresu ochrony atmosfery. „Każdego roku Fundusz na te zadania wydaje około 260 milionów złotych w postaci pożyczek oraz 21 milionów złotych w formie dotacji” – powiedział prezes katowickiego Funduszu.

(acz)

  • Numer: 48 (1228)
  • Data wydania: 01.12.15
Czytaj e-gazetę