Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Życie kulturalne gminy Rudnik

17.11.2015 00:00 red

14 miejscowości pod jednym samorządem. To najwięcej spośród wszystkich gmin w powiecie raciborskim. W tych małych wioskach gminy Rudnik trwają wieloletnie tradycje, kultywuje się pamięć o przodkach oraz wychodzi się na przeciw rosnącym oczekiwaniom społeczności. Poniżej przedstawimy wybrane inicjatywy kulturalne, o których należy wiedzieć mówiąc o gminie Rudnik.

Centrum Eichendorffa

Josef von Eichendorff należy do czołówki niemieckich poetów. Urodził się w Łubowicach w 1788 r. w ówczesnym Królestwie Prus. Jego spuścizna, poza wierszami, to ruiny posiadłości oraz pamięć ludzi. Po upadku komunizmu postać poety na nowo zaczęła się kojarzyć z Łubowicami. Dużo pracy włożyli w ten stan miejscowi działacze, dzięki którym powstało Centrum Eichendorffa wraz z hotelem i salą bankietową. Niedaleko zabezpieczono ruiny pałacu Eichendorffów. To tu, poza corocznymi obchodami rocznic urodzin, śmierci czy istotnych wydarzeń z życia poety, skupia się życie kulturalne wioski.

Rocznice śmierci poety są zawsze dużym wydarzeniem, na której zjeżdżają przedstawiciele konsulatu oraz diecezji. Finał uroczystości odbywa się na przypałacowym cmentarzu, gdzie leży tablica poświęcona J. Eichendorffowi.

Innym miejscem związanym z twórczością i osobą Eichendorffa jest młyn w Brzeźnicy. Tu ponoć oczarowała go swoim wdziękiem piękna młynareczka, której poświęcił swój wiersz. W dzisiejszych czasach młyn stoi odrestaurowany i sprawny, i jest miejscem spotkań oraz festynów.

Ber ze Sławikowa

Kiedyś to zespół parkowo-pałacowy był wizytówką tej miejscowości. Zabytek popadł w ruinę i obecnie gmina poszukuje dla niego właściciela-inwestora. Inną wizytówką Sławikowa jest kościół pw. św. Jerzego. Jednak najgłośniej o wiosce jest późną zimą, na ostatki. Wtedy to grupa przebierańców wyrusza po okolicy pukając do drzwi gospodarzy, którzy chcąc zapewnić sobie spokojny rok muszą „dogadać się” z szefem bandy – niedźwiedziem. Wieczorem wszyscy spotykają się na balu.

Wioskowe Trio

Koło Gospodyń Wiejskich „Wioskowe Trio” zrzesza gospodynie z sołectw: Szonowice, Ponięcice i Modzurów. To ewenement i jedno z najprężniej działających KGW na mapie gminy i powiatu. Panie organizują imprezy okolicznościowe, jak dzień seniora czy dzień kobiet, ale angażują się również przy innych okazjach, jak np. dożynki.

Biskup Gawlina

Józef Gawlina, biskup wojsk polowych podczas drugiej wojny światowej, urodził się w 1892 r. w Strzybniku. 2014 rok był ogłoszony przez starostę raciborskiego rokiem Gawliny. Z tej okazji odbyło się wiele wydarzeń religijno-kulturalnych. Pamiątką po wybitnym polskim patriocie w sutannie jest plac jego pamięci, który powstał tam gdzie młody Gawlina dorastał, w Strzybniku przy ul. Słonecznej 4.

Strażacka brać

Jak w większości gmin ochotnicy z OSP mają wielki wpływ na życie kulturalne swoich okolic. Nie tylko chroniąc je przed ogniem. Corocznym świętem strażaków są zawody sportowo-pożarnicze. O ile na szczycie tabeli w konkurencjach dorosłych trwa zacięta rywalizacja, to młodzieżowa drużyna ze Sławikowa osiągnęła formę pozwalająca na mierzenie się z najlepszymi w kraju. W tym roku najlepsi w grupie A byli druhowie ze Strzybnika, w grupie C druhny z Brzeźnicy, w młodzieżówce dziewcząt wygrał Gamów, wśród chłopców Sławików.

Mini Zoo

Od kilku lat w Gamowie funkcjonuje mini zoo. To prywatna inicjatywa Piotra Rybki, przedsiębiorcy budowlanego, który w ten sposób realizuje swoje pasje. W zagrodach jest około 50 gatunków zwierząt, które można oglądać od wiosny do późnej jesieni. Na  terenie ośrodka odbywają się również imprezy okolicznościowe i festyny. Obecnie w zoo udziela się również lekcji jazdy konnej.

Szkoły na sportowo

W Rudniku co roku w dzień dziecka wyrusza bieg rudnicki. Ostatnio wystartowało w nim 600 uczestników, w większości dzieci i młodzież. W Brzeźnicy z kolei cyklicznie odbywa się akcja Młody Saper, kiedy prawdziwi saperzy pokazują uczniom na  czym polega ich praca w teorii i praktyce. Obie imprezy to owoc pracy i zainteresowań kadry pedagogicznej oraz urzędników.

Dożynkowo

Choć w tym roku nie było gminnych dożynek, to podziękowania za plony są na terenie gminy kultywowane z dużą pompą. Zwykle organizuje się dożynki parafialne, które dzięki wsparciu proboszczów mogą liczyć na dużą frekwencję. Największe z korowodów w gminie Rudnik wyruszają w Gamowie oraz w Brzeźnicy.

  • Numer: 46 (1226)
  • Data wydania: 17.11.15
Czytaj e-gazetę