Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (1178) Data wydania: 09.12.14
Czytaj e-gazetę

Racibórz dotuje bezpieczne usuwanie eternitu

Postępuj odpowiedzialnie!

Nie ryzykuj zdrowia swojego, swoich bliskich i otoczenia!

I tak musisz to zrobić – skorzystaj z dotacji już teraz!

Co z tym azbestem?

Azbest jest nazwą handlową włóknistych minerałów naturalnie występujących w przyrodzie. Jego właściwości fizyczne i chemiczne zdecydowały o zawrotnej „karierze” azbestu. Pierwsze wyroby z zawartością azbestu trafiły do Polski na początku lat trzydziestych XX w. Były to produkowane w Belgii w fabryce ETERNIT płyty azbestowo – cementowe (a-c). Od tej właśnie nazwy przyjęto w Polsce określenie wszelkiego rodzaju płyt a-c, zwanych do dzisiaj „eternitem”. Dziś nie ma już wątpliwości – szkodliwość dla zdrowia azbestu została udowodniona, a materiały zawierające azbest powinny podlegać sukcesywnej eliminacji z otoczenia. Tematyka azbestowa ujęta jest bezpośrednio i pośrednio w wielu aktach prawnych krajowych i unijnych. W Polsce zakończono produkcję wyrobów azbestowych w 1998r. natomiast od 1999r. obowiązuje zakaz obrotu azbestem i wyrobami azbestowymi. Przyjęto Rezolucję Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie wycofywania azbestu z gospodarki. Założenie to aktualnie realizowane jest na podstawie „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”, który jest kontynuacją programu z 2002r.  

Azbest – cichy zabójca!

Azbest jest substancją o udowodnionym działaniu rakotwórczym dla człowieka. Rakotwórczość została uznana dopiero w latach 80 ub. wieku. Szkodliwość nie wynika z jego składu chemicznego – przyczyna szkodliwości tkwi w jego włóknistej strukturze. Włókna azbestu są najcieńszymi włóknami występującymi w przyrodzie – są setki razu cieńsze od ludzkiego włosa. Są praktycznie niezniszczalne i przedostają się do powietrza w wyniku korozji materiałów zawierających azbest, wydatnie przyspieszanej przez „kwaśne deszcze” i inne chemiczne zanieczyszczenia powietrza, jak i działalność człowieka – łamanie, kruszenie, cięcie lub inna obróbka azbestowych materiałów użytkowanych na posesjach bądź co gorsze samodzielny i zły demontaż oraz niewłaściwe zagospodarowanie odpadów azbestowych na tzw. dzikich wysypiskach. Znajdujące się w powietrzu mikrowłókna azbestu przedostają się do płuc i tam pozostają przez całe życie, powodując zwykle po kilkunastu latach pojawienie się chorób azbestozależnych: pylicy azbestowej, raka płuc, zmian opłucnowych, międzybłonniaka opłucnej. Obserwowana tendencja bagatelizowania spraw azbestu i jego usuwania wynika prawdopodobnie z długiego od 15 do 30 lat okresu utajonego chorób wywoływanych wdychaniem azbestu. Każda ilość wdychanego azbestu jest ryzykowana.

Jeżeli masz azbest na swojej nieruchomości

Obecność wyrobów azbestowych w danym miejscu nie oznacza automatycznie konieczności ich natychmiastowego usuwania. Skorzystaj z pomocy specjalisty (osoby z uprawnieniami budowlanymi) dokonując oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania tych wyrobów. Wyniki oceny określą stopień konieczności demontażu wyrobów azbestowych. Arkusz oceny należy przechowywać do czasu sporządzenia kolejnej. Dane wynikające z oceny stanowią podstawę do wypełnienia druku „informacji o wyrobach zawierających azbest”. Osoby fizyczne składają taką informację corocznie do 31 stycznia do Urzędu Miasta Racibórz, natomiast pozostałe podmioty w tym przedsiębiorcy, firmy i instytucje wykorzystujące wyroby azbestowe przedkładają informację w formie pisemnej do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Aby bezpiecznie usunąć azbest pamiętaj

Prace związane z zabezpieczaniem, demontażem i transportem wyrobów zawierających azbest należy powierzyć specjalistycznej firmie z przeszkoloną załogą i zapleczem technicznym. Zamiar podjęcia prac polegających na usunięciu wyrobów azbestowych należy zgłosić w Referacie Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego przy pl. Okrzei 4 w Raciborzu na co najmniej 30 dni przed ich rozpoczęciem.

Największym zagrożeniem podczas prac demontażowych jest uwalnianie się włókien do powietrza stąd prace te należy prowadzić na mokro. Żądaj od wykonawcy dokumentu stwierdzającego prawidłowość wykonanych prac z azbestem, a także kopię karty przekazania odpadu na składowisko.

Ostatnią formalnością kończącą Twój problem azbestowy jest złożenie w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz informacji o wyrobach azbestowych, których wykorzystanie zostało zakończone.

Oferujemy Ci realną pomoc

Mieszkańcy Miasta Racibórz mogą skorzystać z pomocy finansowej oferowanej przez Urząd Miasta Racibórz. Dofinansowaniu podlegają koszty prac związanych z demontażem, usuwaniem, transportem i unieszkodliwianiem wyrobów azbestowych poprzez ich składowanie na przystosowanych do tego składowiskach odpadów niebezpiecznych. Z dofinansowania w formie dotacji mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe i inne podmioty prawne.  Wnioski o dotację można składać do 31 października danego roku, w którym planowana jest realizacja inwestycji, przy czym ostateczny termin zakończenia dotowanego zadania nie może przekroczyć 30 listopada danego roku. Wnioski należy składać z takim wyprzedzeniem aby była możliwość podpisania umowy dotacji przed rozpoczęciem zadania. Dofinansowanie stanowi zwrot części kosztów i stanowi 50% łącznej wartości udokumentowanych kosztów lecz nie więcej niż 2 tyś. zł dla osób fizycznych oraz 4 tyś. zł dla pozostałych wnioskodawców. Istnieje możliwość łączenia dotacji z innymi źródłami jej pozyskiwania np. ze Starostwa Powiatowego w Raciborzu, z zastrzeżeniem, że łącznie uzyskana refundacja nie może przekroczyć 100% poniesionych kosztów. Oznacza to, że prace związane z usuwaniem azbestu mogą zostać w całości sfinansowane ze środków pozyskanych. Sprawy dofinansowania prowadzi Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz – tel.: 32 7550677 – i tam można uzyskać wszelkie informacje na ten temat wraz z wymaganymi drukami.

Więcej informacji na stronach internetowych:

www.bazaazbestowa.gov.pl
www.bezazbestu.eu
www.raciborz.pl

Artykuł wydano staraniem Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz