Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (1177) Data wydania: 02.12.14
Czytaj e-gazetę

PiS rozstał się ze swą ikoną ale nie wyklucza rozgrzeszenia

Pełnomocnik powiatowy PiS Józef Gadzicki doprowadził do usunięcia z szeregów partii Marka Rapnickiego, jedynego przedstawiciela PiS w radzie miasta. Decyzję podjęto w Rybniku.

O decyzji PiS poinformował media Dawid Wacławczyk, który wcześniej wyrzucił Rapnickiego z RSS Nasze Miasto. Poszło o wątpliwości jakie Rapnicki formułował pod adresem kandydatki Anny Ronin z Mniejszości Niemieckiej, która chce być prezydentką Raciborza. Wacławczyk, startujący z poparciem PiS postanowił wejść w koalicję z Ronin, a ta obiecała mu gabinet wiceprezydenta.

O jak najsurowszą karę dla Rapnickiego wnioskował Józef Gadzicki, pełnomocnik powiatowy PiS w Raciborzu, oskarżając go o udzielenie poparcia dla Mirosława Lenka. To kandydat na prezydenta miasta m.in. z poparciem PO, a PiS ma krajowy zakaz wchodzenia w koalicje z tą partią. Wyszło na to, że za  medialne wystąpienie w sprawie kandydatki Mniejszości Niemieckiej Marek Rapnicki został ukarany przez NaM i PiS.

– Zarzuca mi się zdradę, ale ja tylko wskazałem co budzi moje wątpliwości wobec osoby Anny Ronin. Początkowo, nie widząc alternatywy, byłem gotów oddać głos na Mirosława Lenka, ale potem uszanowałem stanowisko mojej partii o neutralności w II turze wyborów. Zrobiłem to niezwłocznie i pisemnie, opublikowały je Nowiny – zaznacza Marek Rapnicki. Dodaje, że spotkał się z kolegami z raciborskiej „Solidarności” i związkowcy dziwili się, że PiS to jego uważa za zdrajcę, a nie Dawida Wacławczyka, który postawił na koalicję z Mniejszością Niemiecką.

Rapnicki jest już po rozmowie z senator Izabelą Kloc, która jest władna przywrócić go w szeregi partii. – Wytłumaczyłem pani senator dlaczego uważam, że ta trzecia siła w mieście, jaką jest pani Ronin, nie jest siłą godną zaufania zwłaszcza przez PiS-owców – mówi Rapnicki. –  Nam powiedziała, że nie miała pełnej informacji na temat zachowania Rapnickiego. – Zapoznam się z jego publicznym oświadczeniem. Jeśli podporządkował się zaleceniom partii może zostać przywrócony do PiS – stwierdziła senator Kloc.

M. Rapnicki twierdzi, że nie żałuje żadnego z kroków jakie podjął i nadal chce reprezentować PiS jako jedyny radny tej partii w mieście. – Walczymy o duszę Raciborza. Ewolucyjną drogę naprawy Rzeczpospolitej. Nie mamy na szczeblu gminy klasycznych platformersów w radzie. Wiem, że niektórzy z radnych Lenka głosują na PiS w wyborach parlamentarnych. Ja mam czyste sumienie rozmawiając z takimi ludźmi. Robienie ze mnie kogoś kto sprzyja PO jest nonsesem. Tym bardziej przez kogoś kto np. nie angażował się w odsłonięcie w Raciborzu Tablicy Smoleńskiej – dziwi się M. Rapnicki obecnie radny niezależny.

(ma.w)