Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Bez dowodu ale z głosem

18.11.2014 00:00 red

Masz 18 lat, ale nie masz jeszcze dowodu osobistego? I tak możesz głosować!

Czytelnik portalu nowiny.pl był świadkiem uniemożliwienia głosowania osobie, która niedawno uzyskała pełnoletniość i nie miała jeszcze wyrobionego dowodu osobistego. Takie postępowanie członka komisji wyborczej jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Do sytuacji tej miało dojść w lokalu wyborczym zlokalizowanym w Szkole Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

Osoby, które ukończyły 18 lat i nie mają jeszcze wyrobionego dowodu osobistego i tak mogą głosować – pomimo braku dowodu osobistego figurują już one w spisie wyborców. Warunkiem jest posiadanie przy sobie dokumentu ze zdjęciem (prawo jazdy, paszport, legitymacja szkolna). Jeśli członek komisji wyborczej nie zna tych przepisów i zdecyduje się odmówić wydania takiej osobie kart do głosowania, polecamy poproszenie członka komisji o skontaktowanie się z miejską/gminną komisją wyborczą.

Po konsultacji karty do głosowania powinny zostać wydane. Jeśli i to nie pomoże, pozostaje nam odwołanie się do Komisarza Wyborczego w Katowicach lub Sądu Najwyższego. Dodajmy jeszcze, że jeśli w danej miejscowości w wyborach na wójta/burmistrza/prezydenta dojdzie do drugiej tury wyborów, a osoba ukończy 18 lat w przerwie między turami, spis wyborców również zostanie uzupełniony o jej dane, tak że nawet tak „świeżo upieczona” osoba pełnoletnia, która nie mogła głosować w pierwszej turze wyborów, będzie mogła spełnić swój obywatelski obowiązek w drugiej turze wyborów.

(wż)

  • Numer: 46 (1175)
  • Data wydania: 18.11.14
Czytaj e-gazetę