Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Junior Nowinki: Z wizytą u dentysty

18.11.2014 00:00 red

o co chodzi?

Wielu rodziców zastanawia się w jakim wieku dziecko powinno odwiedzić pierwszy raz stomatologa. Czy już w momencie pojawienia się pierwszych ząbków, czy może znacznie później. To później w wielu przypadkach oznacza ból zęba i wielki starch dziecka. Dlatego nie warto z tym zwlekać. My rodzice też mamy jakiś wewnętrzny starch  i obawę przed stomatologiem – a przecież dentysta to lekarz. Biegamy do lekarza rodzinnego z katarkiem, a jak pojawia się próchnica zębów widoczna gołym okiem – sprawę często bagatelizujemy i zwlekamy z wizytą. Dlatego tak wiele dzieci boi się dentysty.

Pierwsze ząbki pojawiają się u dziecka między 5 a 6 miesiącem życia. Problemem w tym okresie może być próchnica butelkowa. Przyczynia się do tego nocne karmienie np. słodkimi kaszkami czy picie słodkich soczków z butelki. Każda zmiana jaka pojawi się na ząbku dziecka powinna być skonsultowana ze stomatologiem.

Kiedy jednak nic takiego się nie dzieje na pierwszą wizytę możemy zabrać dziecko w momecnie kiedy my sami idziemy do dentysty. Dziecko oswoi się z gabinetem. Potem samo może zechcieć usiąść na fotel.

Nie demonizujmy wizyty u dentysty. To taki sam lekarz jak każdy inny. 

Pamiętajmy, że przekazujemy naszym dziecim często nasze własne lęki! Często całkiem nieświadomie, ale bardzo realnie.

mzz

Piszcie do nas koniecznie na m.pilch@nowiny.pl i komentujcie na portalu nowiny.pl/junior-nowinki

  • Numer: 46 (1175)
  • Data wydania: 18.11.14
Czytaj e-gazetę