Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Nie tylko rolada, kluski i modro kapusta…

18.11.2014 00:00 red

Gmina Krzyżanowice. Tytułowe danie zapowiada projekt pt. „Smaki Pogranicza Morawskich Wrót”, dotyczący tradycyjnej żywności, regionalnych potraw i innych produktów lokalnych na terenach gmin Krzyżanowice, Godów i Gorzyce.

Spośród wielu zadań,  które zrealizowano, najwięcej emocji wzbudził komponent pod nazwą „Wakacyjna Kuchnia Babci”. Polegał on na przeprowadzeniu międzypokoleniowych  zajęć  kulinarnych w 11 ośrodkach kultury zlokalizowanych na obszarze LGD Morawskie Wrota. W zadaniu wzięły udział m.in. świetlice z gminy Krzyżanowice (Chałupki, Zabełków, Rudyszwałd, Owsiszcze i Tworków). W ten sposób 225 uczestników młodych i starszych gotowało, piekło i rozmawiało o lokalnych zwyczajach. Już same tytuły tych zajęć brzmiały bardzo interesująco np. „Pośniodomy i pogomy”, „Obiod po ciężkim dniu na Śląsku”, „Świąteczny obiod i inne”.

Najczęściej przygotowywano: swojskie nudle i nudel zupa, kardinadle, rolady, kluski i różne kapusty oraz wypieki: zisty, ciasteczka i rogaliki,  a do tego kompoty albo bonkawa. Wspólne krojenie, szatkowanie, „kulanie”, wycinanie, obieranie zaangażowało w pełni młodych uczestników, zaś starsze panie z chęcią udzielały porad, pomagały i cierpliwie wyjaśniały, a w czasie przerwy opowiadały o tradycjach kulinarnych lub stroju ludowym.

Zajęcia te uświadomiły uczestnikom, jak ogromną rolę odgrywa kuchnia w  kształtowaniu naszej tradycji  i  tożsamości kulturowej. Jednocześnie były wspaniałą zabawą i sprawiły dużo radości zarówno dzieciom, młodzieży jak i gospodyniom. Były też wyzwaniem organizacyjnym dla ośrodków kultury.

lgd

  • Numer: 46 (1175)
  • Data wydania: 18.11.14
Czytaj e-gazetę