Piątek, 16 kwietnia 2021

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Komendant Linek: to był dla mnie zaszczyt

18.11.2014 00:00 red

Kuźnia Raciborska. 13 listopada odbyła się ostatnia w tej kadencji sesja rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej. Na obradach był obecny miejscowy komendant policji Henryk Linek. Policjant zdał sprawozdanie z miesięcznej służby swojej jednostki i podziękował samorządowcom za kilka lat owocnej współpracy. Poniżej informacje przekazane przez komendanta.

W miesiącu poprzedzającym sesję policjanci zatrzymali 122 sprawców wykroczeń, z czego pouczono 81 osób, 22 ukarano mandatami, a reszta po sprawiedliwość uda się do sądu. Policjanci z Kuźni Raciborskiej interweniowali w sprawach przestępstw:

• kradzież z włamaniem do kojca z butlami w Rudach (trwają czynności operacyjne),

• przywłaszczenie mienia w postaci samochodu osobowego (sprawca ustalony),

• kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwym,

• znęcanie się nad zwierzęciem (trwają czynności procesowe),

• nakłanianie małoletniej poprzez internet do obcowania seksualnego (trwają czynności procesowe).

Komendant pochwalił się, że jego podwładni ustalili sprawcę głośnego aktu wandalizmu w mieście tj. sprawcę dewastacji info kiosków. Okazał się nim być 15-latek z terenu Kuźni. Sprawa przeciwko niemu jest już na sadowej wokandzie.

Policjant wspomniał najważniejsze momenty współpracy na linii policja – samorząd, które miały duży wpływ na budowę wzajemnego zaufania i skuteczności działań na rzecz bezpieczeństwa. W 2011 r., kiedy Henryk Linek objął szefostwo nad policją w Kuźni, gmina wsparła go 20 tys. zł na zwiększenie etatów służby (wówczas w Kuźni pracowało zaledwie 11 policjantów, dziś jest ich 22).  W 2012 r. samorząd zrzucił się na zakup samochodu cywilnego. W tym roku na nowo powstał w mieście komisariat. W 2013 r. przystąpiono do programu remontów komisariatów, a udało się to również dzięki wsparciu z gminnej kasy (30 tys. zł). W roku 2014 po raz pierwszy w historii, obchody powiatowego dnia policji odbyły się poza Raciborzem, właśnie w Kuźni Raciborskiej. – To wszystko jest zauważane w komendzie wojewódzkiej. Jeśli dodamy do tego spadek przestępczości pospolitej w ciągu tych trzech lat o ponad 50 proc. to możemy być zadowoleni – powiedział st. asp. Linek. Dodał natychmiast, że jest jeszcze wiele do zrobienia, zaś sama policja bez pomocy mieszkańców i samorządowców nie byłaby tak skuteczna. – Praca z wami to był dla mnie zaszczyt – zwrócił się na koniec do radnych i burmistrz.

(woj)

  • Numer: 46 (1175)
  • Data wydania: 18.11.14
Czytaj e-gazetę