Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Profilaktyka w szkołach to konieczność

18.11.2014 00:00 red

Picie alkoholu, palenie papierosów i zażywanie narkotyków to nie jedyne pokusy, którym musi oprzeć się dzisiejsza młodzież. Dochodzą do nich kolejne: dopalacze, uzależnienia od gier, korzystania z portalu społecznościowego Facebook, telefonów komórkowych, niezdrowe odżywianie...

Lepiej zapobiegać niż leczyć – pomimo upływu tysiącleci, przypisywana Hipokratesowi maksyma nie postarzała się ani o jotę. Wiedzą o tym dyrektorzy i grono pedagogiczne szkół, którzy są odpowiedzialni nie tylko za wiedzę, jaką uczniowie wynoszą ze szkoły, ale również za trzymanie swoich podopiecznych jak najdalej od niebezpieczeństw współczesnego świata.

W minionym roku szkolnym w placówkach edukacyjnych, dla których organem prowadzącym jest powiat raciborski (szkoły średnie bez podległego marszałkowi województwa ZSOMS Racibórz, CKU, MDK, MOW w Rudach, MOS, Zespołu Szkół Specjalnych i Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej), przeprowadzono i zrealizowano łącznie ponad sto zajęć/projektów, których tematyka oscylowała wokół szeroko pojętej profilaktyki.

W działaniach tych dyrekcje i grono pedagogiczne szkół wspomagali nie tylko wyspecjalizowani w tematyce uzależnień psychologowie i terapeuci, ale również pracownicy sanepidu, funkcjonariusze Zakładu Karnego w Raciborzu oraz policji. Dzięki tym ostatnim uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. o niebezpieczeństwach, na jakie mogą być narażeni pracując w przyszłości za granicą.

Pomimo tego zażywanie narkotyków (głównie palenie marihuany, której środowiska opowiadające się za jej legalizacją nie uznają za narkotyk, mimo iż zawiera substancje psychoaktywne) przez uczniów raciborskich szkół średnich jest zdaniem Łukasza Kandziory, zastępcy dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Raciborzu, dość powszechnym zjawiskiem. Problemem w wyrugowaniu tego niebezpiecznego zjawiska społecznego pozostaje blokada mentalna rodziców uczniów, którzy częstokroć nie korzystają z porady specjalistów – z obawy przed stygmatyzacją społeczną.

– O problemach trzeba rozmawiać – nie mają wątpliwości radni powiatowej komisji oświaty, którzy zdecydowali o organizacji dodatkowych spotkań dla nauczycieli, rodziców uczniów i uczniów ze specjalistami raciborskiej poradni pedagogiczno-psychologicznej.

żet

  • Numer: 46 (1175)
  • Data wydania: 18.11.14
Czytaj e-gazetę