Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Oni będą rządzić

18.11.2014 00:00 red

W wyborach na prezydenta Raciborza Anna Ronin okazała się lepsza od Dawida Wacławczyka i spotka się z Mirosławem Lenkiem w II turze 30 listopada.

Chce zmierzyć się z rywalem w debacie społecznej, której ten także oczekuje. Rada miasta mocno „przewietrzona” – zasiądzie w niej aż 15 nowych radnych.

Kuźnia Raciborska - Paweł Macha 58%

Rudnik - Alojzy Pieruszka 62%

Nędza - Anna Iskała 58%

Pietrowice Wielkie - Andrzej Wawrzynek 52%

Kornowac - Grzegorz Niestrój 60%

Krzanowice - Andrzej Strzedulla 62%

Krzyżanowice - Grzegorz Utracki 74%

Racibórz - II tura – 30 listopada

Mirosław Lenk 38%

Anna Ronin 33%


Za symboliczny uznano sukces wyborczy Leszka Szczasnego w wyborach do rady miasta w Raciborzu. Kandydat chodził od mieszkania do mieszkania i agitował na siebie nawet gdy zamykano mu drzwi przed nosem. W ten sposób wychodził sobie wygraną z faworyzowanym Arturem Jaroszem.


Dwóch Winiarskich będzie radnymi powiatowymi, obydwaj są przedsiębiorcami. Łukasz znany jest z branży wulkanizacyjnej, Ryszard – z rolniczej. W radzie tej ma pojawić się także małżeństwo Dawid i Anna Wacławczykowie, pierwsza taka para w raciborskim samorządzie.


Po latach przerwy wraca do rady miasta Marek Rapnicki, a znikają z niej Ryszard Frączek i Stanisław Borowik. Największą niespodzianką jest wyborcza porażka Mariana Gawliczka z Brzezia, który był nestorem raciborskiej rady.


W każdej z rad gmin zasiada 15 radnych. Zwykle po wyborach zmienia się średnio jedna trzecia tego składu. Po 16 listopada największe zmiany nadchodzą w samorządzie Krzanowic (11 nowych nazwisk), Kornowacu (10 nowych radnych) i Rudniku (8). Wszystkich nowych radnych wymieniamy na stronie 20.


Najwyższą frekwencję wyborczą odnotowano w gminie Nędza (prawie 42 proc.), najniższą w gminie Krzyżanowice (28 proc.). Nie najlepiej było w Raciborzu, Kuźni Raciborskiej i Pietrowicach Wielkich, gdzie do urn poszło około 30 proc. wyborców. Dane pochodzą z PKW na podstawie kart wydanych 16 listopada do godziny 17.30.


Na 12 kandydatów KWW Mniejszości Niemieckiej do rady miasta Raciborza dostanie się maksymalnie jedna osoba. W tym gronie najwięcej głosów oddano na Annę Ronin, która jednak walczy równolegle o fotel prezydenta miasta. Jeśli w drugiej turze wygra, to mniejszość niemiecka może nie mieć ani jednego reprezentanta w radzie.


Szanowni Czytelnicy, z uwagi na awarię, jakiej uległ komputerowy system obsługi wyborów samorządowych, wszystkie wyniki wyborów podane w tym numerze mają charakter nieoficjalny.

  • Numer: 46 (1175)
  • Data wydania: 18.11.14
Czytaj e-gazetę