Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (1174) Data wydania: 11.11.14
Czytaj e-gazetę

Do powiatu po milion złotych

Powiat

W mijającej kadencji radnym powiatowym udało się zebrać z diet w sumie ponad 1,3 mln złotych. Czy efekty ich działaności były warte takich pieniędzy? Ocenią wyborcy. Do portfela samorządowcom z placu Okrzei postanowił zajrzeć Franciszek Waniek, były przewodniczący rady powiatu. – Uważam, że ten samorząd nic istotnego nie zrobił i nie zasługuje na takie pieniądze. Do samego administrowania wystarczą urzędnicy, po co płacić za to dodatkowo radnym? Aż 12 na 23 radnych to funkcyjni czy to normalne? – powiedział nam znany prawnik. Z wydobyciem danych nie było mu łatwo, bo w starostwie zasłaniano się natłokiem pracy przy wyborach samorządowych. Stanowczy ton korespondencji, jaką prowadził z szefem rady Adamem Wajdą, doprowadził do upublicznienia danych o pobranych przez rajców dietach. Oto radni funkcyjni, których dochód z bycia samorządowcem był najwyższy:

Adam Wajda – 94,5 tys. zł
Piotr Olender – 86,3 tys. zł
Brygida Abrahamczyk – 85,2 tys. zł
Władysław Gumieniak – 84,8 tys. zł
Marek Kurpis – 84,2 tys. zł
Ryszard Winiarski – 84,3 tys. zł
Adrian Plura – 84,2 tys. zł
Łukasz Kocur – 83,4 tys. zł
Marceli Klimanek – 82,9 tys. zł
Leonard Malcharczyk – 81,4 tys. zł
Norbert Mika – 72,2 tys. zł
Krzysztof Ciszek – 67 tys. zł

Przy okazji warto podać którzy rajcy najczęściej opuszczali posiedzenia komisji. Niechlubnym liderem został Norbert Mika z 36 absencjami. Za nim uplasowali się Leonard Malcharczyk (16), Adam Hajduk (10) i Adam Wajda (9). Nie opuścili żadnych obrad Marek Kurpis i Piotr Olender.

(maw)


A gdyby powiat zlikwidować?

Komentuje starosta Adam Hajduk

Ktoś postanowił kiedyś, że powiaty mają istnieć i one są. Dziś likwidacja powiatów byłaby bezsensownym krokiem. Można było stworzyć powiaty bez starostw, a funkcje wykonawcze powiększyć największej gminie w powiecie. Rada by się zbierała, ustalała budżet, a prezydent tego miasta realizowałby zadania za pomocą swojego urzędu. Powiaty są za małe i mają za mało pieniędzy. Przykładem na „nie” jest ziemski powiat rybnicki. Powiat o wielkości Subregionu miałby odpowiednie możliwości. Początkowo tak właśnie miało być – 120 powiatów a nie 320. Ale nie posłuchano wtedy mądrych ludzi.