Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

04.11.2014 00:00 red

Auto na zimę

Każdy kto jeździ autem w zimie wie, jak ważna jest wymiana opon z letnich na zimowe. Aura już sprzyja wymianie opon, a w serwisach pojawia się coraz więcej klientów. Gdy mowa o oponach warto wspomnieć, jak duży wpływ na nasze bezpieczeństwo ma nie tylko czas wymiany opon, ich stan, ale również ciśnienie w oponach. Niejednakowe ciśnienie w oponach naszego auta może powodować ściąganie auta w jednym kierunku, szybsze zużycie opon, czy zwiększone zużycie paliwa. Od pierwszego listopada 2014 roku w życie wchodzi przepis, że nowo homologowane samochody muszą posiadać system kontroli powietrza w kołach tzw. T.P.M.S. Na naszym rynku w Raciborzu takie czujniki T.P.M.S. serwisuje już Autoserwis PREMIO MADAG.

Działanie takiego systemu polega na komunikowaniu się za pomocą fal radiowych specjalnych zaworów zamontowanych w kołach z komputerem pokładowym samochodu.

– Zawory T.P.M.S. są wyposażone w czujnik ciśnienia, temperatury, zasilanie bateryjne oraz odpowiedni układ elektroniczny. W przypadku stwierdzenia problemów z ciśnieniem w oponie, komputer sygnalizuje kierowcy, w którym kole nastąpił spadek – mówi ekspert Autoserwisu Premio Madag. Ma to oczywisty związek z bezpieczeństwem, a także z optymalizacją zużycia paliwa oraz opon.

Aby taki układ działał prawidłowo konieczna jest aktywacja zaworu przed zamontowaniem w samochodzie jest on „uśpiony”, aby nie tracić energii baterii), sprawdzenie poprawności jego działania (wskazań wartości ciśnienia, temperatury, stanu baterii) oraz przeprowadzenie identyfikacji w komputerze pokładowym (komputer musi wiedzieć, że zawór umieszczono np. w prawym tylnym kole). – Podczas montażu samochodu w fabryce czynności te są wykonywane na linii produkcyjnej, natomiast w stacjach serwisowych, np. podczas wymiany zaworu lub przestawienia kół konieczne jest specjalne oprzyrządowanie do komunikacji z zaworem oraz do identyfikacji zaworu w komputerze – dodaje pracownik Autoserwisu.

Zmieniając opony na zimowe, nie możemy zapomnieć o prawidłowym ciśnieniu w oponach, szczególnie gdy temperatura na dworze znacznie się obniży. Obniżenie temperatury powietrza ma wpływ na obniżenie ciśnienia w oponach nawet o 0,3 – 0,4 bara  – ostrzega ekspert MADAGU. – Jeżeli stosujemy ten sam rozmiar opon zimowych, co letnich, to ciśnienie eksploatacyjne powinno być takie samo, jak zaleca producent samochodu. Należy jednak pamiętać o skorygowaniu ciśnienia, gdy temperatura znacznie spadnie. Dlatego tak ważne jest skontrolowanie opon przed nadejściem zimy – radzi  nasz ekspert.

W okresie zimowym serwisy przeżywają oblężenie. Starają się też dopasować z ofertą opon do możliwości finansowych każdego klienta. MADAG oferuje największy wybór opon renomowanych marek GOODYEAR, DUNLOP, FULDA, SAVA, DĘBICA, CONTINENTAL, a dla klientów mniej wymagających oferuje markę AEOLUS, która zapewnia przez rok czasu wymianę opony na nową w przypadku jej uszkodzenia.

Zapraszamy do autoryzowanych serwisów oponiarskich już teraz, by nie zaskoczyła nas zima i byśmy bezpiecznie podróżowali w nadchodzących zimowych warunkach drogowych.

(as)


Autoserwis PREMIO MADAG, Racibórz, ul. Rybnicka 61, tel. 32 415 25 98

Zapraszamy: poniedziałek – piątek: 8 – 18, sobota: 8 – 13

  • Numer: 44 (1173)
  • Data wydania: 04.11.14
Czytaj e-gazetę