Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Poległy powstaniec zasługuje na honory

04.11.2014 00:00 red

Kornowac. Na cmentarzu w Pogrzebieniu znajduje się krzyż upamiętniający uczestnika Powstań Śląskich Teodora Wilka. Sołectwo i Gmina chcą postawić mu pomnik nagrobny.

Sprawa ciągnie się już od pewnego czasu. Na ostatniej sesji samorządu tej kadencji temat „odkopał” Jacek Gorywoda z Pogrzebienia. Poprosił wójta Grzegorza Niestroja by ten doprowadził do finału kwestię uczczenia bojownika – patrioty. – Słyszałem, że nie ma pewności czy Teodor Wilk jest pochowany w tym miejscu. Podobno jest mowa o odkopaniu grobu? – dopytywał radny. Wie o przetłumaczonym z języka niemieckiego akcie zgonu Wilka. Ten dokument ma pomóc w sprawie.

Zdaniem włodarza Kornowaca temat wymaga specjalistycznej ekspertyzy, nad którą pracują historycy. – Gdy ustalą fakty będzie można stworzyć tzw. kartę mogiły i dopiero wtedy mówić o wystawieniu pomnika temu bohaterowi – zaznaczył G. Niestrój. Dokument, o którym mówił wójt jest podstawą do ubiegania się o dofinansowanie na renowację zabytkowych pochówków. Pulę takich środków dzierży wojewoda. Według Niestroja, najwcześniej wniosek o te pieniądze będzie można złożyć w 2015 roku.

Niewykluczone, że grób Teodora Wilka zostałby przeniesiony pod były dom dziecka w Rzuchowie, gdzie znajduje się pomnik ku czci powstańców, który także wymaga odnowienia.

(m)

  • Numer: 44 (1173)
  • Data wydania: 04.11.14
Czytaj e-gazetę