Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (1159) Data wydania: 29.07.14
Czytaj e-gazetę

Z pielgrzymką od kilkudziesięciu lat

– Moja pierwsza pielgrzymka do Częstochowy to rok 1992. Pamiętam, że było bardzo ciężko, im bliżej celu, tym gorzej było ze spaniem. Teraz śpię u stałych osób, chociaż zdarzyło się, że w Częstochowie dwa razy spałam w ciemnicy. Aktualnie nocuję w Domu Pielgrzyma, co jest dużym udogodnieniem. Zawsze zostaję w Częstochowie na drugi dzień. Jeśli już idę na pielgrzymkę, to od początku do końca – opowiada Zyta Gawełczyk, mieszkanka Rybnika, która urodziła się w 1933 r. Dodaje również, że podczas pielgrzymowania najważniejsza jest modlitwa.

Pielgrzymka kiedyś, a dziś

– Poza trudnościami ze spaniem, nie ma żadnych różnic pomiędzy dzisiejszą pielgrzymką, a pierwszą na której byłam. Nie musimy się praktycznie o nic martwić –  mówi pani Zyta, której pielgrzymowanie daje bardzo dużo. – Wracam naładowana energią  – śmieje się Zyta Gawełczyk i dodaje: – Już tydzień przed wyjściem szykuję się i przygotowuję wszystko. Mąż mi mówił, że przez ten czas nie można ze mną nawet pogadać, bo cały czas mówię tylko o tej pielgrzymce i zastanawiam się, czy czegoś czasem nie zapomniałam – mówi rybniczanka.

Pani Zyta jest już doświadczoną pielgrzymującą. Była nie tylko w Częstochowie, ale także w Lourdes, Rzymie, Medjugorje i Fatimie. Każda wyprawa była dla niej ogromnym przeżyciem. Z przejęciem mówi o tym do dzisiaj. – Te wspomnienia wciąż są we mnie żywe, to wszystko bardzo mnie podbudowuje, dlatego korzystam z każdej okazji do pielgrzymowania, jaka się nadarzy – twierdzi. Przyznaje jednak, że część tych przeżyć zachowuje dla siebie i nie dzieli się nimi z innymi. No i dziękuje Bogu, że wciąż pozwala jej tego wszystkiego doświadczać.

 

Coś dla nowicjuszy

Początkującym pielgrzymom pani Zyta radzi, żeby nie zabierali ze sobą żadnych ubrań ze sztucznych materiałów. Najlepiej w tym wypadku sprawdza się bawełna. Ważne są także grube skarpety i wygodne buty. Jej sprawdzony sposób na brak odcisków, to porządne wymycie nóg, obsypanie ich mąką ziemniaczaną i założenie bawełnianych skarpet. – Intencja także musi być. Na każdej mszy polowej są inne. Na Jasnej Górze dziękuję za to, że doszłam, a moją intencją jest wtedy przede wszystkim to, by za rok znów móc iść – mówi rybniczanka.

– Pielgrzymki najbardziej polecałabym takim mądralom i egoistom, którzy są wpatrzeni w siebie. Niech idą na pielgrzymkę, niech się trochę skruszą! Zobaczą wtedy, że nie ma ciągłego ja, ja, ja, jest przede wszystkim wspólnota, jesteśmy wszyscy razem – twierdzi Zyta Gawełczyk.

69. Pielgrzymka Rybnicka może być okazją do wielu przemyśleń, rozwiązania problemów, ale przede wszystkim zbliżenia się do Boga. – Jeśli masz jakieś wątpliwości, to przynajmniej spróbuj – zachęca rybniczanka. – Żeby móc o czymś mówić, trzeba się przekonać jak to wygląda od środka. Zapisywać można się nawet w dniu pielgrzymki, bezpośrednio przed wyjściem. Gdy już to zrobisz, wystarczy tylko przeżegnać się, pomodlić i prosić o szczęśliwe dojście – dodaje pani Zyta, dla której tegoroczna pielgrzymka będzie 23.

Magdalena Glenc