Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (1159) Data wydania: 29.07.14
Czytaj e-gazetę

Turystka sama chciała umyć pomnik bo zawstydza brudem

Stan cmentarnego pomnika smutnej kobiety stojącego w Parku Roth sprowokował starszego pana do wizyty w naszej redakcji.

Czytelnik mieszka w Raciborzu od lat 40. ubiegłego wieku. Gdy się tu osiedlał dzisiejszy park miejski był jeszcze starym cmentarzem z grobami otwieranymi przez szabrowników. Dziś po tamtych czasach zostały wspomnienia i parę elementów cmentarnej architektury. Wśród nich pomnik kobiety. – Jest bardzo zabrudzony, zwłaszcza po ulewach żal na niego patrzeć – powiedział nam raciborzanin i przytoczył opowieść o niedawnym spotkaniu z niemieckimi turystkami. – Lubię spacerować po parku i pewnego dnia natknąłem się tam na wycieczkę seniorów z Niemiec, prawdopodobnie w przeszłości związanych z Raciborzem. Dwie panie przyglądały się temu pomnikowi i zagadnęły mnie czy daleko stąd mieszkam, bo chciały poprosić o wiadro z wodą i szmatę by umyć zabytkową figurę – czytelnik zdał nam relację z rozmowy z Niemkami. Uważa, że to wstyd dla miasta by jego zabytki były zaniedbane. Poprosił o interwencję u osób odpowiedzialnych.

Z racji, że park jest miejski na początek spytaliśmy o problem z pomnikiem w magistracie. Choć ratusz nie szczędzi wydatków na wzbogacanie oferty parkowej (wydał po kilkaset tysięcy złotych na muszlę koncertową i toaletę) to tematem dbałości o zabytki się nie zajmuje i odesłał nas do Miejskiego Konserwatora Zabytków. Pełniąca tę funkcję Joanna Muszała-Ciałowicz od razu przestrzegła amatorów samodzielnego czyszczenia obiektu. Szmata i woda nie wystarczą, zabytek wymaga specjalnych środków konserwujących. – To wydatek rzędu paru tysięcy złotych a całoroczny mój budżet to raptem 50 tys. zł na potrzeby całego miasta – nadmienia konserwator. Słuchając historii o reakcji turystek z Niemiec Muszała-Ciałowicz zapowiedziała, że w planie przyszłorocznych wydatków postara się uwzględnić oczyszczenie pomnika. – Robimy to regularnie co parę lat, a w okresie jesienno-zimowym ustawiana jest na nim „buda” z płyt paździerzowych by chronić przed opadami deszczu i śniegu – tłumaczy MKZ.

(ma.w)