Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Dzierżawa kubłów podrożała o ponad 50%

29.07.2014 00:00 QLA

Przedsiębiorcy i mieszkańcy dzierżawiący od Przedsiębiorstwa Komunalnego kubły i kontenery na śmieci będą więcej płacić.

– Dostaliśmy nową fakturę za dzierżawę pojemników na śmieci. Wobec poprzedniej usługa podrożała aż o 54%. PK rozwiązuje w ten sposób swoje problemy finansowe? – z tym pytaniem zgłosił się do nas raciborski przedsiębiorca. Był zdziwiony tak wysoką podwyżką, bo ceny nowych pojemników oferowanych na rynku właśnie spadły.

Zasięgnęliśmy języka w bazie przy ul. Adamczyka. Ze słów prezesa PK Krzysztofa Kowalewskiego wynika, że „promocja” na tanie dzierżawy pojemników się skończyła i spółka musiała urynkowić ceny swej usługi.

Jak wyjaśnia, na małym kuble cena jest teraz identyczna z ofertą firmy Tonsmaier (PK współpracuje z nią przy wywozie śmieci z miasta), a na dużym jest od niej niższa o 4,50 zł. – Rok temu, gdy musieliśmy się zaopatrzyć w odpowiednią do potrzeb liczbę kubłów i kontenerów, ich ceny u producentów skoczyły znacznie w górę. Rewolucja śmieciowa spowodowała, że zapotrzebowanie na pojemniki wzrosło jak nigdy dotąd. Ustawiały się kolejki – opowiada Kowalewski. Średnio trzeba było płacić po 1600 zł za spełniający normy duży kontener. – Taki wystarcza na kilka lat i trzeba go wymienić. Niszczą go przede wszystkim kwasy wytwarzane przez gromadzone w nim odpady i eksploatuje się przez cykliczne rozładunki. Inwestycje w plastikowe pojemniki to pozorna oszczędność bo te nie są tak trwałe jak metalowe – dodaje prezes PK.

Spółka przed rokiem nie zdecydowała się na zmiany cen, bo w PK czekano na rozwój sytuacji na rynku odpadów po rewolucji śmieciowej. – Niestety nie damy rady dłużej stosować takich stawek, bo za niedługo będzie trzeba je wymieniać i musimy mieć na to pieniądze – tłumaczy szef spółki miejskiej.

Na pocieszenie prezes Kowalewski dodaje, że skończyły się problemy z wydzierżawieniem kubła, co przed rokiem graniczyło z cudem. PK „rzuciło” wtedy wszystko co miało do gmin, które zaczęto obsługiwać po wygranych przetargach. By pozyskać kubeł z bazy na Adamczyka trzeba było czekać miesiącami, teraz odbywa się to na bieżąco.

(m)


Nowy cennik PK
duży kontener 1100 l kosztował 16,20 zł, a od 1 lipca – 25 zł
mały kubeł na kółkach 110 l: było 2,40 zł jest 3,50 zł
  • Numer: 30 (1159)
  • Data wydania: 29.07.14
Czytaj e-gazetę