Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Gdzie z paszportem, a gdzie z dowodem

01.07.2014 00:00 QLA

Do wszystkich krajów Strefy Schengen możemy wjechać na podstawie posiadanego dowodu osobistego. Obecnie nie ma już problemu z wjazdem na dowód do Chorwacji, która jako ostatnia przystąpiła do Unii Europejskiej.

Do Strefy Schengen należą również państwa niezrzeszone w UE, jak Watykan, San Marino, Monako, Malta i Lichtenstein. Na dowód osobisty można wjechać również do Andory. Paszport wymagany jest już jednak przy wjeździe do naszych wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Białorusi i Rosji. Paszport musimy również posiadać, kiedy chcemy zwiedzić kraje na innych kontynentach, oraz niektóre terytoria zamorskie krajów europejskich, jak np. Grenlandię (Dania) czy Spitsbergen (Norwegia). Przy przelocie samolotem do krajów Układu Schengen również wystarczy dowód osobisty.

Pałacowa biesiada seniorów

Deszczowy początek lata sprawił, że seniorzy koła emerytów i rencistów Centrum Racibórz wraz ze słuchaczami Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu miast powitać go grillem w parku, spotkali się w urokliwych wnętrzach pałacyku w Wojnowicach. Zwiedzanie muzeum horroru, spacery po parku oraz tańce przy muzyce duetu Ludwiki i Czesława Górskich, to atrakcje które umilały czas wspólnego biesiadowania. O historii dziewiętnastowieczej rezydencji wybudowanej przez lekarza Carla Johanna Christiana Kuha opowiedział obecny właściciel, a także autor sensacyjnej książki „Oko zła” Zbigniew Woźniak.

Witając uczestników biesiady, przewodnicząca Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Raciborzu Krystyna Loch w szczególności podziękowała za zorganizowanie spotkania Urszuli Nitner – członkini komisji ds. wypoczynku.

W gronie biesiadujących nie mogło zabraknąć przewodniczącego koła Centrum Racibórz Janusza Locha oraz prezes ŚUTW w Raciborzu Czesławy Kordyaczny.

(ewa)

  • Numer: 26 (1155)
  • Data wydania: 01.07.14
Czytaj e-gazetę