Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Agronowiny: Nowy system płatności bezpośrednich na lata 2015 – 2020

01.07.2014 00:00 QLA

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, na konferencji prasowej 25 czerwca, przedstawił projekt nowego systemu płatności bezpośrednich na lata 2015 – 2020. Przygotowany przez ministerstwo projekt skierowany został do konsultacji społecznych, które potrwają do 11 lipca.

Minister podkreślał, że nowa perspektywa finansowa stwarza szanse i preferencje dla aktywnych rolników. W tym właśnie celu system płatności bezpośrednich w latach 2015 – 2020 ma być powiązany z produkcją rolniczą.

Taki system dopłat będzie możliwy m.in. dzięki przesunięciu 25% środków z II filara Wspólnej Polityki Rolnej (czyli z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020) na dopłaty bezpośrednie, czyli do I filara Wspólnej Polityki Rolnej. Dodatkowe fundusze przeznaczone będą dla aktywnych rolników, a także mają wspomóc rozwój małych i średnich gospodarstw rolnych.

Podział tych 25% środków przekazanych na realizację dopłat bezpośrednich przedstawia się w następujący sposób: 2% – podniesione płatności bezpośrednie dla młodych rolników; 15% – płatności związane z produkcją (2% z tej puli zostanie przeznaczona na wsparcie upraw roślin wysokobiałkowych) i wreszcie 8,3% – na tzw. dodatkowe płatności.

Nowy system płatności bezpośrednich jest kontynuacją stosowanego dotychczas uproszczonego systemu SAPS. Płatności bezpośrednie za 2014 r. będą przyznawane na starych zasadach, a nowy system wejdzie w życie od 2015 r. Składać się będzie z dwóch podstawowych komponentów: obowiązkowego dla wszystkich państw Wspólnoty i dobrowolnego – wybieranego przez państwo członkowskie.

Do obowiązkowych płatności bezpośrednich należą: jednolita płatność obszarowa (JPO), płatność na zazielenianie oraz płatność dla młodych rolników. Natomiast w skład płatności dobrowolnych wchodzą: płatności dla małych gospodarstw, płatności związane z produkcją, płatności dodatkowe oraz przejściowe wsparcie krajowe.

(ARiMR)

  • Numer: 26 (1155)
  • Data wydania: 01.07.14
Czytaj e-gazetę