środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Agronowiny: Nie zbliżaj się zuchu do maszyny w ruchu

01.07.2014 00:00 QLA

Na posiadającej rolnicze tradycje Raciborszczyźnie, miejscem pracy są gospodarstwa rolne, w których życie właścicieli związane jest również z zachowaniem należytego bezpieczeństwa. Przestrzeganie jego podstawowych zasad stało się tematem przygotowanego z myślą o dzieciach IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Bezpiecznie na wsi – Nie zbliżaj się zuchu do maszyny w ruchu”. Konkurs organizowany jest przez Oddział Regionalny KRUS w Częstochowie, a w jego upowszechnienie w powiecie raciborskim włączyła się Placówka Terenowa KRUS w Raciborzu.

Na specjalnie przygotowanych prelekcjach w wybranych szkołach, w tym roku w Pietrowicach Wielkich i Tworkowie, pracownik KRUS Agnieszka Plaskacz, uczyła dzieci jak bezpiecznie pomagać i bawić się w gospodarstwie rolnym, jednocześnie zachęcając je do namalowania rysunków. W tym roku głównym tematem prac plastycznych były sposoby eliminowania zagrożeń wypadkowych związanych z pochwyceniem przez maszyny i urządzenia oraz ich części ruchome. W zajęciach uczestniczyło 226 uczniów.

W tegorocznym konkursie wśród 509 prac nadesłanych z całego województwa, 148 namalowali uczniowie z 14 szkół podstawowych powiatu raciborskiego. Laureatką edycji wojewódzkiej, w kategorii klas 0 – 3 została drugoklasistka Szkoły Podstawowej w Rzuchowie Ewa Adamczyk. Inna uczennica tej szkoły Wiktora Czerkawska również z klasy II otrzymała w konkursie wyróżnienie. Obie dziewczynki przygotowała nauczycielka plastyki i techniki Anna Adamczyk.

W czwartej edycji konkursu KRUS na etapie wojewódzkim III miejsce zajął Tomasz Modlich z ZSO w Bieńkowicach, filia Bolesław. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Julia Kowalska z SP w Pogrzebieniu, Weronika Socha z SZO w Bieńkowicach i Aleksandra Minkina z ZSP w Owsiszczach.

Podczas uroczystości szkolnej w Rzuchowie uczennicom tej gminy: Ewie Adamczyk i Wiktorii Czerkawskiej, a także Juli Kowalskiej, która z Pogrzebienia przyjechała z mamą Aleksandrą i wychowawczynią Bogusławą Jureczko, nagrody wręczyła kierownik raciborskiej placówki KRUS Krystyna Nowak. Najlepsze prace trafią na konkurs finałowy na szczeblu ogólnokrajowym.

Rozstrzygnięty został w Bielsku-Białej również konkurs dla rolników „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Na 16 uczestników, którzy zgłosili się do eliminacji, na etapie regionalnym IV miejsce zajęli państwo Róża i Roman Niewierowie z Pietraszyna, a V miejsce – Anna i Artur Kupkowie z Wojnowic.

  • Numer: 26 (1155)
  • Data wydania: 01.07.14
Czytaj e-gazetę