Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Relikwia świętego w kuźniańskiej świątyni

01.07.2014 00:00 QLA

KUŹNIA RACIBORSKA. Kropla krwi wyniesionego w kwietniu bieżącego roku na ołtarze papieża Jana Pawła II trafiła 20 czerwca do kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej. Jej stałym miejscem ekspozycji będzie Kaplica Bożego Miłosierdzia.

Relikwię z rąk kard. Stanisława Dziwisza w Krakowie odebrali duchowni kuźniańskiej parafii: proboszcz ks. dr Andrzej Pyttlik i ks. Krystian Bula. Towarzyszyła im ponadosiemdziesięcioosobowa grupa pielgrzymów, którzy udali się tego dnia do stolicy Małopolski. Wierni z Kuźni wzięli ponadto udział w mszy świętej, a także zwiedzili Centrum Jana Pawła II.

Skąd wziął się pomysł, by do kuźniańskiej świątyni sprowadzić papieską relikwię? – To jest tak, że kogoś ważnego i kochanego chcemy mieć blisko siebie. Myślę, że nie tylko dla osób będących blisko kościoła, wierzących, ale i dla tych, którzy porzucili wiarę, osoba Jana Pawła II była i jest bardzo cenna i zacna. Można powiedzieć tak, że to jest ojciec. Tak jak kiedyś mówiliśmy Ojciec Święty, tak teraz możemy powiedzieć Święty Ojciec, św. Jan Paweł II, który jest pośród nas. Niech nam więc ojcuje i prowadzi ku Bogu – mówi ks. A. Pyttlik.

Od chwili, kiedy pojawiła się myśl o sprowadzeniu relikwii polskiego papieża do czasu jej przywiezienia minęło sześć miesięcy. Proboszcz Pyttlik ma nadzieję, że poprzez to sacrum św. Jan Paweł II będzie patronem powołań kapłańskich i zakonnych z i dla kuźniańskiej parafii, a także patronem rodzin i jedności parafialnej.

Przywiezieniu papieskiej relikwii towarzyszyli strażacy ochotnicy, którzy od rogatek miasta eskortowali autokar wiozący pielgrzymów. Po wniesieniu relikwii do kościoła, wierni wzięli udział w nabożeństwie, w trakcie którego mogli ucałować trzymany przez proboszcza relikwiarz.

Jak zaznacza proboszcz św. Marii Magdaleny, dniem, w którym będzie można oddać szczególną cześć św. Janowi Pawłowi II będzie zawsze pierwszy czwartek miesiąca. Wtedy to odbywać się będzie msza św. oraz błogosławieństwo relikwiami.

Bartosz Kozina

  • Numer: 26 (1155)
  • Data wydania: 01.07.14
Czytaj e-gazetę