Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Władca szuka miejsca pod zamkiem

01.07.2014 00:00 QLA

Czy park zamkowy będzie parkiem Mieszka?

Samorządowcy z powiatu wiedzą już jak wypromować w Raciborzu historyczną postać tak ważną dla jego przeszłości.

W kwietniu radny powiatowy Norbert Mika zainicjował temat związany z uczczeniem na ziemi raciborskiej postaci księcia Mieszka Laskonogiego, syna Władysława II Wygnańca. – W szczególności w pobliżu dawnej siedziby księcia Zamku Piastowskiego w Raciborzu brak jest miejsc pamięci związanych z postacią władcy Polski. Jednym z miejsc, bezpośrednio związanych z księciem, które mogłyby go upamiętniać, jest park tzw. zamkowy – informuje Karolina Kunicka ze starostwa. Park nie ma aktualnie nadanej nazwy.

Zarząd powiatu uznał, że nazwanie parku imieniem księcia Mieszka Laskonogiego, a w przyszłości wzniesienie pomnika władcy na terenie nieruchomości „byłoby spójną, przystępną i atrakcyjną dla mieszkańców i turystów formą promocji postaci”. W lipcu do raciborskiej rady miasta ma trafić stosowne zapytanie na temat zamku i pomnika.

Przypomnijmy, że niedawno powiat stawiał kategoryczne „nie” dla pomnika Arki Bożka w parku zamkowym gdy w magistracie pojawiła się koncepcja by monument słynnego działacza z Markowic przestawić z ul. Opawskiej w pobliże Zespołu Szkół Mechanicznych.

(m)

  • Numer: 26 (1155)
  • Data wydania: 01.07.14
Czytaj e-gazetę