Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (1154) Data wydania: 24.06.14
Czytaj e-gazetę

Nie ma wesel, ale jest dobry kompost

Czy na raciborskim wysypisku będą organizowane wesela? Z pewnością jeszcze nie teraz, choć z takim zainteresowaniem u osób poszukujących domu weselnego spotkał się Marek Orc, dyrektor ds. technicznych i eksploatacyjnych Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Raciborzu.

Dobrze zrekultywowany teren, na którym oprócz równo przyciętych trawników, wyrasta już sporych rozmiarów las podziwiali członkowie komisji rolnictwa rady powiatu: starostwa Adam Hajduk, wicestarosta Józef Stukator, przewodniczący komisji Ryszard Winiarski oraz radna Brygida Abrahamczyk. Tylko odległe wzgórze oblegane przez setki ptaków i odgłos pracującej tam maszyny świadczą o tym, że w nowej części raciborskiego wysypiska składowane są hałdy śmieci zwożone z miasta.

Właściwym celem wizyty członków komisji była jednak kompostownia, która funkcjonuje prawie trzy lata. Zwożone i składowane na dużym placu gałęzie oraz inne zielone odpady przeznaczone do kompostowania są homogenizowane i rozdrabniane w rozdrabniarko-mieszarce, a następnie układane w pryzmy. To w nich specjalnie przygotowany materiał roślinny dojrzewa tworząc tzw. produkt biologicznie ustabilizowany. W końcowym etapie jest on jeszcze przesiewany, a elementy nieprzekompostowane wracają na pryzmy. Cykl kompostowania trwa ponad rok. Gotowy kompost ma kolor oraz zapach ziemi i doskonale sprawdza się jako środek poprawiający jakość upraw roślin.

– W pierwszym roku działalności kompostowni, czyli w 2011 r. przyjęliśmy ponad 1000 t odpadów, w następnym roku już ponad 1600 t, a w 2013 r. było ich ponad 2000 t. Obecnie od stycznia do maja na kompostownię przywieziono przeszło 1000 t odpadów – mówi o widocznym progresie dyrektor Marek Orc.

Za każde 50 kg wsadu dostawca otrzymują jeden worek ziemi, a przy dostawie maksymalnie 100 kg – dwa worki.

Od momentu uzyskania ministerialnej decyzji, sprzedaliśmy w ubiegłym roku 240 t środka poprawiającego uprawę roślin. O tym, że sprzedaż stale rośnie świadczy sprzedane w tym roku już 270 t kompostu. – Szczególnie w okresie wiosennym duże jest zainteresowanie naszym produktem. Ludzie biorą od kilku worków po kilkanaście ton – dodaje dyrektor Orc.

Cena za 100 kg sprzedawanego luzem kompostu wynosi 5,40 zł brutto. W Rybniku produkt jest trochę droższy, a ponadto badania wskazują, że ten z Raciborza posiada lepsze parametry.

(ewa)