środa, 22 maja 2019

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Amnezja podkomisarza

01.04.2014 00:00 red

Podkomiarz Dariusz D. nie chce powiedzieć, kto urządził sobie rajd jego samochodem, spowodował kolizję i gubiąc tablicę uciekł z miejsca zdarzenia. Amnezją policjanta zajmie się teraz sąd w Rybniku, a brakiem przeglądu technicznego jego pojazdu sąd w Raciborzu.

Przypomnijmy, o sprawie pierwszy napisał nasz portal – nowiny.pl, ujawniając, że za stłuczką z 8 stycznia może stać policjant z raciborskiej policji. Wszystko zaczęło się niewinnie. Grupa policjantów spotkała sie w środę po pracy w lokalu Dzika Róża przy ulicy Jana Pawła w Raciborzu. W lokalu miał być widziany między innymi Dariusz D., wówczas jeszcze policjant wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KPP w Raciborzu. Kilka godzin później towarzystwo zaczęło się wykruszać, część z nich następnego dnia miała służbę. Z lokalu miał wyjść również Dariusz D. Niedługo po tym, kilka ulic dalej na ulicy Żorskiej srebrne audi należące do policjanta uderzyło w inny samochód. Kierowca, zamiast się zatrzymać, dodał gazu i odjechał z miejsca zdarzenia. Zgubił jednak tablicę rejestracyjną.

Policjanci z drogówki szybko ustalili adres właściciela audi a pod blokiem ujawnili uszkodzony samochód. Pod policjantem zapadła się jednak ziemia. Nie pojawił się nawet rano w pracy.  Do komendy przyszedł dopiero wieczorem przynosząc zwolnienie lekarskie. Przebadano go na alkomacie i pobrano krew do analizy. Był trzeźwy. Dariusz D. przyniósł wówczas kluczyki od samochodu, bo policjanci sholowali zamknięty pojazd. Nie wiadomo czy swobodnie poruszając się po komendzie miał dostęp do swojego pojazdu. Rzecznik KPP w Raciborzu zapewnia, że samochód był pod kluczem. Z kierownicy samochodu pobrano odciski a z wnętrza samochodu ślady zapachowe. Oba materiały okazały się później zupełnie nieprzydatne.

Śląski Komendant Wojewódzki Policji zadecydował, że sprawą kolizji z udziałem samochodu nie mogą się zajmować koledzy policjanta z raciborskiej policji. Aby uniknąć podejrzeń o stronniczość, materiały w tej sprawie zostały przekazane do prowadzenia policjantom z Rybnika.

W trakcie prowadzenia czynności wyjaśniających policjanci z zespołu ds. wykroczeń przesłuchali kilkunastu świadków m.in. osoby z najbliższej rodziny policjanta oraz osoby postronne, które mogły mieć wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia. W samochodzie zabezpieczono liczne ślady, które świadczyły o tym, że to właśnie tym pojazdem spowodowano kolizję. Na koniec przesłuchano właściciela pojazdu, który potwierdził, że jego samochodem 8 stycznia jechała osoba z jego najbliższego otoczenia, ale odmówił podania jej danych. – Na podstawie zebranego materiału dowodowego niestety nie udało się ustalić, kto jest sprawcą kolizji, w związku z tym odstąpiono od skierowania wniosku o ukaranie do sądu – mówi nadkomisarz Aleksandra Nowara z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Funkcjonariusz z Raciborza nie pozostanie jednak bezkarny, bowiem skierowano przeciwko niemu wniosek do Sądu Rejonowego w Rybniku z art. 96 §3 kodeksu wykroczeń tj. (właściciel pojazdu, który wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, podlega karze grzywny).

W trakcie prowadzonych czynności okazało się również, że właściciel pojazdu nie poddał go w odpowiednim terminie wymaganym badaniom technicznym, w związku z tym do Sądu Rejonowego w Raciborzu trafił już wniosek o ukaranie 34-letniego mężczyzny za brak badań technicznych samochodu audi. tj. wykroczenie z art. 97 kw.

Sprawą Dariusza D. zajmowała się również Prokuratura Rejonowa w Rybniku, zmuszona była jednak do umorzenia śledztwa. – Umorzono je ze względu na brak dowodów – mówi nam prokurator Jacek Sławik, szef rybnickiej prokuratury. – Prześwietliliśmy próbkę krwi, którą pobrano policjantowi dzień po kolizji, zarówno pod kątem alkoholu jak i narkotyków. Nic w niej nie znaleziono. Tym samym nie mielismy dowodów na to, że zaszło przestępstwo prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu – dodaje. Podkomisarz Dariusz D. nie pracuje już w wydziale do walki z przestepczością gospodarczą. Został przeniesiony do wydziału prewencji.

(acz)

  • Numer: 13 (1142)
  • Data wydania: 01.04.14