Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (1140) Data wydania: 18.03.14

Zmiany w funduszu sołeckim

Powiat. W dzień sołtysa, 11 marca prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nową ustawę o funduszu sołeckim.

Pomimo że nowe zapisy wprowadzają wiele zmian na lepsze, to nowe prawo wchodzi w życie 20 marca, co może skomplikować przyjęcie tegorocznego funduszu (gminy muszą to zrobić do 30 marca).

Najważniejsze zmiany w prawie o funduszu sołeckim dotyczą:

– podwyższenia kwoty zwrotu z budżetu państwa o 10 proc. Dotychczas po wykonaniu funduszu sołeckiego gmina mogła się starać o zwrot poniesionych kosztów do 30 proc. Od nowego roku będzie to już 40 proc.

– możliwości zmiany treści wniosku składanego przez sołectwo po 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy. Zebrania wiejskie były zobowiązane do wyboru celu, na który wioska spożytkuje fundusz, do dnia 30 września. Również w przypadku błędów we wniosku wójt mógł zablokować wprowadzenie do niego zmian po tymże terminie. Teraz czas na korektę wniosku ma sięgać do 31 stycznia roku budżetowego.

– przyjmowania funduszu. Do tej pory samorządy musiały co roku, do końca marca przyjmować fundusz sołecki na swoim terenie. Po zmianach wystarczy jedna uchwała, która automatycznie przedłużać będzie fundusz na kolejne lata. Jedynie tam gdzie będzie wola jego likwidacji trzeba będzie tę uchwałę uchylić.

– łączenia funduszy wiosek. Nowa regulacja umożliwia realizowanie wspólnych projektów przez sołectwa z jednej gminy (fundusze będą się mogły sumować), co do tej pory było niemożliwe. Tym samym fundusz będzie mógł być zrealizowany poza sołectwem.

(woj)



Fundusze sołeckie działają w gminach posiadających sołectwa od 2009 roku. Korzysta z nich ok. 1200 gmin, czyli co druga gmina w Polsce. Nowa ustawa ma doprowadzić do tego, by z funduszy sołeckich korzystało minimum 70 proc. gmin, które mają sołectwa (warto pamiętać, że w 13 % gminach w kraju sołectw nie ma).



Uwaga! Opisane wyżej zmiany w prawie nie stanowią nowelizacji Ustawy o funduszu sołeckim, tylko dotyczą NOWEJ Ustawy o funduszu sołeckim. Oznacza to, że od momentu wejścia w życie nowej ustawy (20 marca 2014 roku), w uchwałach o wyodrębnieniu bądź niewyodrębnieniu funduszu sołeckiego, należy powoływać się na NOWĄ Ustawę.