Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (1139) Data wydania: 11.03.14

Kanalizacja za Zbiornik Racibórz postulat Krzyżanowic

Krzyżanowice. Już na początku lutego, podczas obrad gminnego samorządu, wójt senior Wilhelm Wolnik zasugerował obecnym władzom walkę o odszkodowanie. Za co? Za 1300 ha gruntów po stronie gminy Krzyżanowice, na których leżą Polder Buków i powstający Zbiornik Racibórz Dolny.

– Trzeba pukać do odpowiednich drzwi i domagać się odszkodowania za odebranie gminie tych pól uprawnych – mówił. Podkreślił, że Zbiornik Racibórz Dolny ma chronić jedną czwartą Polski. – Z tego tytułu gmina nie musi być żebrakiem. Ma pełne prawa domagać się od kompetentnych władz odpowiedniej rekompensaty z tytułu odstępstwa od gruntu, nie mówiąc jeszcze o konkretnych liczbach – twierdził Wilhelm Wolnik. Jak tłumaczył dalej, rekompensata ta powinna mieć duży wpływ na budowę kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią na terenie Krzyżanowic. Przecież inwestycja przeciwpowodziowa jest związana z gospodarką wodną. – Osobiście uważam, że gmina ma pełne prawo żądać z tego tytułu odszkodowania – podkreślił były włodarz Krzyżanowic.

Radny Andrzej Lipiec zastanawiał się wtedy czy tak duża inwestycja jak budowa Zbiornika może pomóc w realizacji inwestycji w kanalizację na terenie gminy. Według wójta Grzegorza Utrackiego inwestycja mogła przyspieszyć powstanie kanalizacji w Krzyżanowicach, „gdyby w odpowiednim czasie, 7 – 10 lat temu, postawiono na ostrzu noża sprawę budowy kanalizacji we wszystkich gminach przyległych do zbiornika (Racibórz, Krzyżanowice, Kornowac, Lubomia)”. Włodarz Krzyżanowic przypuszczał, że kwestie finansowe zostałyby wówczas rozwiązane przy udziale Banku Światowego, bo takie rozwiązania miały być w Polsce już stosowane. – Niestety, nikt wtedy tak sprawy nie postawił. Dziś są czynione zabiegi w tym celu ale nie wiem na ile będą skuteczne – podsumowuje wójt Utracki.

Pod koniec lutego wójt Utracki wrócił do tematu z nowymi informacjami. Na sesji rady gminy ogłosił, że pisma w sprawie odszkodowań za grunty pod Zbiornikiem mają trafić do Ministerstwa Środowiska i Banku Światowego. Powtórzył, że cała sprawa została poruszona nieco późno, lecz uważa temat za otwarty. Wójt powtórzył, że w ramach rekompensaty za utratę dochodów z podatku rolnego oczekuje przede wszystkim pomocy przy budowie kanalizacji.

m.wa. (woj)