Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Historia i współczesność na pograniczu morawskim

25.02.2014 00:00 red

Krzanowice. Miejski Ośrodek Kultury w Krzanowicach pozyskał środki z Unii Europejskiej na projekt „Historia i współczesność na pograniczu morawskim”.

– Projekt ma na celu pokazanie naszej społeczności bogatej spuścizny wokół której żyją. Ukazania im tego, co nasza przeszłość kryła w sobie ciekawego i całkowicie zapomnianego – wyjaśnia Marian Wasiczek, dyrektor MOK-u.  Dodaje, że celem projektu jest odświeżenie wiedzy ludności pogranicza, pobudzenie ich do działania i ponowne zaszczepienie zainteresowaniem lokalnymi zwyczajami aby kontynuować je w przyszłości. Na wszystko MOK pozyskał prawie 9 tys. euro.

(woj)„Historia i współczesność na pograniczu morawskim” składa się z trzech akcji:

1.  Budowa portalu „www.kulturamorawska.eu” ma na celu zebranie całego dorobku i spuścizny kulturowej ziemi morawskiej. Na portalu internetowym znajdą się wszystkie informacje, które ukazały się na temat tradycji, zwyczajów, kultury, języka, obrzędowości, itp.

2. „Międzynarodowe zawody konne w skokach przez przeszkody”. Pod koniec maja zostaną zorganizowane zawody, w których wezmą udział jeźdźcy z Polski i Czech. Podczas zawodów jeźdźcy zaprezentują swoje umiejętności oraz wierzchowce. Odbędą się także pokazy kowalstwa oraz wykład na temat hodowli koni. Całość zostanie połączona z występami artystycznymi. Uczestnicy zawodów otrzymają kotyliony i nagrody.

3.  „Zapomniane zabawy i zwyczaje morawskie”. Dawne gry, zabawy i kulinaria – tym, również w maju, mają zostać zainteresowane dzieci i młodzież. W dwudniowych warsztatach uczestnicy zapoznają się z dawnymi zasadami gier i zabaw oraz będą mieli możliwość wzięcia w nich udziału. Zostaną także przypomniane potrawy, które nie goszczą już na stołach w morawskich miejscowościach. Zostanie wydana broszura, w której będzie zawarty opis gier i potraw.

  • Numer: 8 (1137)
  • Data wydania: 25.02.14