Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Przymiarka Pietrowic do dwujęzycznych tablic

25.02.2014 00:00 red

Pietrowice Wielkie. Trwają konsultacje z historykami, którzy mają pomóc w określeniu najbardziej trafnych niemieckich odpowiedników nazw miejscowości gminy Pietrowice Wielkie.

Ma to związek z planami wprowadzenia dwujęzycznych tablic na terenie tej jednostki samorządowej, w której ponad 20 proc. mieszkańców zadeklarowało narodowość niemiecką.

Pierwsze sygnały o wynikach spisu powszechnego pojawiły się rok temu. Wkrótce mniejszość niemiecka zaczęła ponaglać władze gmin, gdzie liczba deklaracji narodowości niemieckiej przekroczyły wspomniany próg 20 proc. Pomimo wstępnych nieporozumień i ponagleń, wójt Andrzej Wawrzynek powtórzył niedawno, że nie zamierza blokować tego procesu, a nawet trwają prace owych historyków. – Żyjemy w Europie, gdzie tolerancja jest czymś normalnym i pożądanym – tłumaczył postęp procesu. Na razie nie wiadomo kiedy badacze zakończą swoją pracę i ustalą niemieckie nazwy 12. sołectw gminy. Wiadomo natomiast, że wójt nie zamierza niczego blokować, choć ostatnie słowo i tak należy do rady gminy, która musi przyjął w sprawie odpowiednią uchwałę.

(woj)

  • Numer: 8 (1137)
  • Data wydania: 25.02.14