Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Zbyt pochopna euforia po wygranej prezydenta

25.02.2014 00:00 red

Powiat, Kuźnia Raciborska. Sylwester Larysz, radny gminy Kuźnia Raciborska chwalił prezydenta Raciborza Mirosława Lenka za to, że ten odrzucił najtańszą ofertę złożoną w przetargu na oczyszczanie i odśnieżanie miasta.

Ofertę tę złożyła hiszpańska firma, lecz włodarz uznał, że charakteryzuje ją rażąco niska cena. Sprawa trafiła do Izby Odwoławczej, która przyznała prezydentowi rację.

Zdaniem radnego Larysza, jest to znak aby i inni urzędnicy przestali się bać i w przetargach nie skupiali się wyłącznie na wysokości oferty. Choć Ustawa o zamówieniach publicznych wskazuje, że to cena powinna być głównym kryterium wyboru, to często z najtańszymi wykonawcami usług jest najwięcej kłopotów.

Burmistrz Rita Serafin studziła entuzjazm radnego. – Postępowanie przetargowe jest bardzo skomplikowane i wielowątkowe. W tym przypadku było więcej elementów, które pozwalały na odrzucenie tej oferty – wyjaśniła. Burmistrz jednocześnie zapewniła, że nikt przetargów się nie boi, choć sprawy finansów publicznych muszą być przygotowane skrupulatnie i przejrzyście. Jako przykład podała problemy wymienionego prezydenta, który przez 16 zł niejasno rozliczonej delegacji musiał tłumaczyć się przed organami kontroli i o mały włos nie został za to skazany.

(woj)

  • Numer: 8 (1137)
  • Data wydania: 25.02.14