Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (1136) Data wydania: 18.02.14

Sentymentalne spotkanie mistrzów

ZZA KULIS – Ryszard Wolny opowiada o wieloletniej znajomości z dawnym rywalem

Ghani Yalouzem – tego zawodnika, jak i stoczonej z nim walki finałowej Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku, zakończonej magicznym zwycięstwem w budzącym podziw stylu, Ryszard Wolny nie zapomni do końca życia. Od tamtego czasu z francuskim zapaśnikiem raciborzanin widuje się przelotnie w czasie światowych turniejów. W ubiegłym tygodniu kadra Polski, której szkoleniowcem głównym jest Wolny zawitała do ojczyzny Yalouzem’a, co poskutkowało spotkaniem dawnych rywali, w czasie którego wspomnienia z igrzysk, mających miejsce 18 lat temu, wróciły niczym bumerang.

Z zapasów do lekkoatletyki

– To nie było nasze pierwsze spotkanie od czasów pamiętnych igrzysk w Atlancie. Jesteśmy dobrymi znajomymi, a przez jakiś czas nawet walczyliśmy razem w jednym z niemieckich klubów  – zdradza portalowi nowiny.pl, Ryszard Wolny. – Ghani Yalouze, co prawda nie prowadzi już tak prężnej działalności na rzecz zapasów jak kiedyś, nadal ma jednak związek ze sportem, tyle tylko, że z lekkoatletyką. Jak pamiętam finałową walkę? Akurat niedawno, w czasie jakiejś konferencji, miałem okazję ją ponownie zobaczyć, a muszę przyznać, że nieczęsto wracam do swoich walk, ponieważ nie lubię ich oglądać. Dziś myślę, że konfrontację z Francuzem potraktowałem wtedy jako rewanż za to, że przegrałem z nim rok wcześniej w czasie mistrzostw Europy – przyznaje po niemal dwudziestu latach raciborzanin, który o finale z Atlanty mówi, że było to starcie „do jednej bramki”. – Zwyciężyłem 7:0, więc z pewnością można tak powiedzieć. Praktycznie ze wszystkimi zawodnikami, z którymi miałem przyjemność się wtedy zmierzyć wygrałem znaczącą różnicą punktową – wspomina Wolny.

Olimpijski potencjał

Szkoleniowiec nie kryje swoich wielkich nadziei, że w przyszłości któryś z raciborskich zapaśników powtórzy jego wyczyn i stanie na podium najważniejszej sportowej imprezy świata. – Jestem trenerem kadry narodowej, co nie zmienia faktu, że urodziłem się w Raciborzu, więc marzę o tym, aby któryś z trenujących tutaj zapaśników, najpierw – uzyskał kwalifikację do igrzysk, co jest niezmiernie trudne, a później, mając licencję w kieszeni, sięgnął po medal olimpijski – mówi z optymistycznym uśmiechem Ryszard Wolny i ocenia: – Uważam, że mamy takie możliwości. Naszą siłą są młodzi, ambitni zawodnicy: Arkadiusz Gucik, Dawid Ersetic, Grzegorz Wanke czy Mateusz Wolny, którzy właśnie rywalizują o wyjazd na kwietniowe mistrzostwa Europy. – Największe szanse mają na to Mateusz i Grzegorz; pierwszy w Pucharze Polski zajął drugie miejsce, natomiast w dopiero co zakończonym turnieju we Francji pokonał wszystkich Polaków, uzyskując srebrny medal, z kolei Grzesiek Wanke potwierdził świetną dyspozycję zwyciężając w Pucharze Polski – wymienia trener kadry narodowej i dodaje: – Miejmy tylko nadzieję, że nie doznają żadnej kontuzji. To bezsprzecznie największa zmora zapaśników. Liczne urazy nękają szczególnie Mateusza – jest po dwóch operacjach, i oby na tym zakończyły się jego problemy ze zdrowiem – kończy mistrz olimpijski.

N.a