Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (1134) Data wydania: 04.02.14

Jeśli wznosić gród to w rozmiarze XXL

Rada miasta zgodziła się na styczniowej sesji przeznaczyć 35 tys. zł na budowę bramy i ogrodzenia Grodu Rycerskiego dla Drengów. Obiekt stanie w Oborze. Zdaniem radnego Roberta Myśliwego, nakłady na inwestycję są za niskie.

Drugie 35 tys. zł ma w budżecie starostwo powiatowe. Cała kwota trafi do Arboretum Bramy Morawskiej w Oborze, które zrealizuje przedsięwzięcie. Pieniędzy wystarczy na stosunkowo skromną konstrukcję aby Drengowie – stowarzyszenie pasjonatów rycerstwa – mogli zorganizować doroczny Festiwal Średniowieczny i urządzić jeszcze jedną imprezę w podobnym klimacie. Według radnego Roberta Myśliwego (niezależny) inwestycja powinna być znacznie bardziej dofinansowana przez oba samorządy, które powinny zrobić razem coś, z czego Racibórz będzie dumny i zyska w postaci walorów promocyjnych. – Idźmy w tym przypadku na całość, nie fundujmy jedynie namiastki grodu – prosił prezydenta Lenka.

Włodarz miasta odparł, że urząd jedynie pomaga finansowo starostwu, z którego wyszła inicjatywa zbudowania obiektu. Wspomniał o propozycji z powiatu by szukać pieniędzy w unijnych źródłach na rewitalizację miast, ale okazało się, że nie ma programu, do którego pasowałaby budowa grodu rycerskiego. – Miasto zyska na uatrakcyjnieniu Arboretum w Oborze. Palisadę wzniesiemy prawdopodobnie z drewna, którym dysponuje nasza jednostka – wyjaśnił prezydent.

Dawid Wacławczyk skomentował te plany sentencją „pieniądz robi pieniądz, a dziadostwo robi dziadostwo”. Według niego w ciągu 10 lat gród w zaplanowanej postaci będzie trzeba rozebrać, bo zniszczeje. Za przykłady jak powinno się budować rycerskie grody podał czeski Chotěbuz i polską Byczynę. Do dyskusji włączył się szef rady miasta Tadeusz Wojnar śmiejąc się, że przyszły gród będzie dziadowski, zamiast rycerski.

ma.w



Gród wędrowniczek

Drengowie chcieli grodu bo ich Festiwal Średniowieczny nabierał rozmachu, a na mapie Polski Racibórz stawał się coraz bardziej rozpoznawalny wśród pasjonatów rycerstwa. Początkowo mowiono o warowni na terenie OSiR, potem w rejonie Ostroga gdzie odbywają się festiwale drengów, aż wreszcie w lesie Obora. Każda miała zwolenników i oponentów, każda okazała się z jakichś przyczyn niemożliwa w realizacji. Początkowe projekty i starania o budowę grodu za unijne euro skończyły się na marzeniach rycerzy i w szufladach urzędników. Co do aktualnej lokalizacji w Oborze, obok basenu, też są kontrowersje, bo mieszkańcy dzielnicy obawiają się hucznych zabaw w śreniowiecznym klimacie.