Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 53 (1129) Data wydania: 31.12.13

Dodatki mieszkaniowe jak kula u nogi

Budżet gminy co roku jest obciążany dodatkami mieszkaniowymi, które przyznawane są mieszkańcom z problemami finansowymi.

Kuźnia Raciborska. Dodatek to dopłata do kosztów utrzymania mieszkania lub domu. W całej gminie w ciągu roku skorzystano z niego w 234 przypadkach na 258 złożonych wniosków spośród 1 tysiąca mieszkań gminnych. Mówiła o tym na sesji rady miejskiej Marcelina Waśniowska, radna i szefowa komisji finansów. Z krytyką odniosła się do tego, że urząd co roku wydaje na dodatki około 250 tys. zł.

Burmistrz Rita Serafin wyjaśniła, że trudno zweryfikować czy wnioskodawcom rzeczywiście należy się dodatek mieszkaniowy. Często chodzi o osoby pracujące na czarno lub za granicą. Częściowo mają tu pomóc kontrole pracownika urzędu, który ma ocenić standard mieszkania osób chcących skorzystać z tej pomocy. – Tam gdzie stwierdzi wyższy standard, odmawiamy przyznania dodatku. Kontrole wpłynęły też na liczbę składanych wniosków. Ludzie wiedząc, że może ktoś ich skontrolować nie składali wniosku – powiedziała. Okazało się jednak, że tym, którym odmówiono, a którzy się od decyzji urzędników odwołali, dodatek został przyznany decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Burmistrz przyznała, że magistrat ma ograniczone możliwości co do cięcia kosztów w tym sektorze. Dodatkowo zapowiedziała, że zbliżają się kolejne zmiany w prawie, zgodnie z którym i gminy będą dopłacać najbiedniejszym do opłat za energię.

Manfred Wrona, przewodniczący rady miejskiej, sugerował aby rozważyć przekazanie rozpatrywania wniosków o dopłaty Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Tu lepiej mają znać realia panujące w domach wnioskodawców.

Ewentualne zmiany mogłyby wejść w życie już w przyszłym roku.

(woj)