Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (1123) Data wydania: 19.11.13

Strączkowe ruszają do walki z GMO

25 rolników szkoliło się z uprawy roślin.

Białko pochodzące z roślin strączkowych uprawianych w Polsce mogłoby być alternatywą dla białka soi importowanej i modyfikowanej genetycznie.

O tym przekonywali specjaliści Ślaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, podczas kolejnego szkolenia na temat „Znaczenie i zalety roślin strączkowych dla prawidłowego zmianowania w gospodarstwie i poprawy bilansu białka w żywieniu zwierząt”.

Już po raz kolejny prolongowany został termin zastąpienia białkami krajowymi, białka soi GMO z importu, która nie pozostaje bez wpływu na produkowaną żywność. Jednym z rozwiązań jest zintensyfikowanie upraw roślin strączkowych, które dziś prawie zniknęły z polskich pól. Do powrotu do ich upraw przekonywał Andrzej Wieczorek z mikołowskiego oddziału ŚODR w Częstochowie.

Obecnie w Polsce obsiewa się ok. 14 mln ha gruntów ornych, przy czym np. grochem, bobikiem i łubinem żółtym ok. 10 – 15 tys. ha, co stanowi zaledwie dziesiątą część procenta. W województwie śląskim uprawy roślin motylkowych zajmują 2,2 tys. ha, co w porównaniu z powierzchnią upraw zbóż (210 – 220 tys. ha) stanowi tylko jeden procent. Udział roślin strączkowych w strukturze zasiewów w województwie śląskim należy do najniższych w kraju.

Łącznie uprawy tych roślin w Polsce sięgają od 110 do 130 tys. ha w zależności od roku, natomiast pod koniec lat 80. zajmowały ok. 300 – 350 tys. ha w skali kraju.

– Żeby zastąpić importowaną śrutę sojową naszym krajowym białkiem z roślin strączkowych,  powierzchnia ich upraw powinna wynosić co najmniej 0,5 mln ha, przy obecnie osiąganych plonach – podkreślił Andrzej Wieczorek.

Dobrymi doświadczeniami z uprawy tych roślin podzielił się dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Pawłowicach Norbert Styrc, a o znaczeniu roślin strączkowych w programach rolno-środowiskowych mówił ekolog Tomasz Motyka.

Spotkanie w raciborskim „Dworku Ślaskim”, w którym udział wzięło 25 rolników Raciborszczyzny tradycyjnie przygotował Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu kierowany przez Kazimierza Lacha, a nad całością czuwała Krystyna Hesek. Szkolenie sfinansowane zostało ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

(ewa)