Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Pijany strzelał do ludzi

05.11.2013 00:00 OQL

Na trzy miesiące Sąd Rejonowy w Raciborzu aresztował 34-letniego sprawcę strzelaniny na ulicy Żółkiewskiego w Raciborzu. Mężczyźnie grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Mężczyzna, który w nocy z 1 na 2 listopada otworzył ogień do grupy osób pod pawilonem przy ulicy Żółkiewskiego i ranił 27-letniego raciborzanina, usłyszał dwa zarzuty. Pierwszy i najpoważniejszy zarzut dotyczy usiłowania zabójstwa. Drugi to zarzut nielegalnego posiadania broni. – Przyjęliśmy, że sprawca używał broni ostrej o czym świadczą znalezione na miejscu łuski kalibru 9 milimetrów. Niestety, samej broni nie udało się odnaleźć – mówi nam prokurator Danuta Kozakiewicz, szefowa Prokuratury Rejonowej w Raciborzu. Broń bez wątpienia była typu ostrego. Policji w poszukiwaniach pomagali strażacy. – Trwają czynności operacyjne i przeszukania. Z racji braku broni musieliśmy przyjąć,  na ten moment, że sprawca strzelał z pistoletu nieustalonej marki – mówi prokurator.  Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, ale został szybko ujęty dzięki  monitoringowi. Policja ustala co było powodem furii napastnika. – Musimy przesłuchać sporą grupę osób. Przed nami sporo pracy – przyznaje prokurator.

34-latkowi grozi nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Dodatkowo będzie odpowiadał w warunkach tzw. recydywy, co może się wiązać z surowszym wyrokiem i zaostrzeniem kary. Sąd w takich wypadkach może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Raciborzanin jest już znany policji i był w przeszłości karany. Jak ustaliliśmy, w 2002 roku został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za wymuszenie rozbójnicze. Za to odsiadywał karę w zakładzie karnym, jednak został z niego warunkowo zwolniony. 34-latek przyznał się do stawianych zarzutów. Nie ma stałego zatrudnienia. W ostatnim czasie pracował dorywczo za granicą. Raciborska prokuratura złożyła wniosek o tymczasowe aresztowanie raciborzanina na okres trzech miesięcy. Postrzelony mężczyzna przebywa w szpitalu. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Adrian Czarnota

  • Numer: 45 (1121)
  • Data wydania: 05.11.13