Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (1119) Data wydania: 22.10.13

Promocja pszczelarstwa na biesiadzie miodowej

19 października w kobylskim domu kultury odbyła się Biesiada Miodowa, zorganizowana przez LGD Lyskor.

Kobyla. Zanim uczestnicy zabawy ruszyli na parkiet i zaczęli śpiewać z orkiestrą, usłyszeli krótkie wykłady. Jako pierwszy Piotr Burda z koła pszczelarzy z Czernicy opowiedział o historii pszczelarstwa w Polsce i walorach produktów pszczelich. Następnie Romuald Kowalski, jako prezes tegoż koła opowiedział o jego dziejach. KPC, podobnie jak raciborskie koło z Brzezia, obchodzi w tym roku jubileusz 90-lecia.

Po przedstawieniu walorów produktów pszczelich, dzieci, korzystając z tej wiedzy, wygrywały w konkursie miód. Każdy mógł spróbować wafla z tym przysmakiem.

Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego i poseł Ryszard Zawadzki towarzyszyli podczas biesiady przedstawicielom władz gminy. Chwalili troskę pszczelarzy za kultywowanie tradycji i zajadali się na przemian miodem i kobylskimi pączkami. Panowie nie doczekali momentu kiedy na sali panowała typowo biesiadna atmosfera.

(woj)



Co ty wiesz o pszczołach i ich produktach?

Jad pszczeli. Pomimo iż zwykle kojarzy się z bólem i żądłem, to ma też właściwości lecznicze.

Miód. Powstaje na własne potrzeby pszczół (jako pożywienie). Jest smaczny i zdrowy również dla człowieka. Jedna pszczoła w ciągu swojego życia produkuje łyżeczkę miodu.

Mleczko pszczele. Biała masa, którą karmione są larwy pszczół. U człowieka wzmacnia odporność organizmu. Dostępny w formie naturalnej lub jako proszek.

Wosk pszczeli. Zbudowane są z niego plastry w ulu. Od starożytności wykorzystywany w świecach. Dziś wraca do łask. Stosuje się go w maściach i kremach, gdyż ma antybiotyczne właściwości. Do wyprodukowania 1 kg wosku rodzina pszczela zużywa do 5 kg miodu.

Pyłek kwiatowy. Zebrany z roślin i częściowo przetworzony przez pszczoły. Jest podstawowym pożywieniem w ulu. Smakosze pyłku twierdzą, że m.in. podnosi zdolności myślenia i koncentracji.

Propolis. Inaczej kit pszczeli, którym pszczoły dezynfekują ul. Zatrzymuje rozwój grzybni i bakterii. Przez człowieka rozpuszczony w alkoholu, stosowany w leczniczych wyciągach i maściach. Przez pszczelarzy okrzyknięty antybiotykiem XXI wieku.

Z ula tylko zdrowe. Naukowcy udowodnili, że pszczoły kumulują w sobie metale ciężkie i toksyny. Nic z wymienionych nie przedostaje się do produktów pszczelich. Zanieczyszczenie środowiska wpływa za to na długość życia owadów. Na Śląsku są rejony gdzie robotnice żyją 4 tygodnie, kiedy średnia powinna wynosić 6.

Atmosfera ulowa. Nowa dziedzina, według której zbawienne dla zdrowia ma być przebywanie w warunkach panujących w ulu. Pawilony z atmosferą ulową powstają na razie na Zachodzie.



Krótka historia pszczelarstwa w Polsce

Już Prasłowianie pozyskiwali miód. Byli jednak bartnikami gdyż bazowali na dzikich pszczołach. Z miodu robili wiele trunków, którymi uzupełniali brak na tych terenach winorośli i wina. Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęto pionierską hodowlę pszczół. Światowej sławy rewolucjonistą w tej dziedzinie był polski ksiądz Jan Dzierżon (ur. 1811, zm. 1906). Już na początku XX wieku  pszczelarstwo wyraźnie wyparło bartnictwo. W tym też czasie powstały pierwsze polskie pasieki.