Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Żądza rewanżu! Wszyscy na mecz!

15.10.2013 00:00 red

PIŁKA NOŻNA – Liga Mistrzów Kobiet

W minionym tygodniu mistrz Polski w piłce nożnej kobiet – RTP Unia Racibórz czwarty raz przystąpił do fazy 1/16 Ligi Mistrzów. W elitarnych rozgrywkach UEFA Women’s Champions League Unia zmierzyła się z mistrzem Turcji – Konak Belediyesi Spor Kulubü. Turczynki debiutują na arenie europejskiej. W pierwszym meczu rozegranym w tureckim Izmirze piłkarki prowadzone przez trenera Remigiusza Trawińskiego przegrały 1:2. – Wynik wciąż jest otwarty, bo to dopiero połowa meczu. Nadal mamy szansę awansować – powiedział szkoleniowiec Unii Racibórz. Teraz czas na rewanż w Raciborzu. Czwartkowy mecz odbędzie się na stadionie OSiR przy ulicy Zamkowej. Początek spotkania zaplanowany jest na godzinę 14.00. Wstęp na rywalizację mistrzów Polski i Turcji w Lidze Mistrzów jest bezpłatny.

Nim doszło do pierwszej konfrontacji obu zespołów, piłkarki Unii miały odrobinę relaksu. Do Turcji przyleciały w poniedziałkowy wieczór i zakwaterowały się w hotelu Volley, gdzie w minionych latach mieszkali także siatkarze Skry Bełchatów i ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Opiekę nad raciborską ekipą sprawowały Biljana Vujovic i Sabiha Kapetanovic. Sympatyczne dziewczyny pochodzą z Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny, a w Turcji przebywają na czas studiów. Następnego dnia gospodarze przygotowali dla naszych mistrzyń atrakcje w postaci spaceru brzegiem Morza Egejskiego, wycieczki turystycznym autobusem po trzymilionowym mieście, zwiedzanie rzymskiej Agory i wizyty w meczecie. Po południu piłkarki odbyły trening na stadionie Alsancak, który dwa dni później był areną zmagań Ligi Mistrzów. Co ciekawe, zarówno na treningi jak i na mecz autokar z unitkami eskortowany był przez policję, aby jak najszybciej przebić się przez izmirskie korki.

W środę piłkarki zostały zabrane na plażę w Çeşme położoną 100 kilometrów od Izmiru. Plaża, która znajdowała się blisko hotelu Sheraton i widok na Morze Egejskie zrobiły na piłkarkach ogromne wrażenie. Niektóre zawodniczki skorzystały z kąpieli w słonej wodzie, inne koncentrowały się przed meczem na brzegu morza. Po południu, przy dźwiękach nadchodzących z pobliskich meczetów unitki odbyły kolejny trening. Wieczorem miała miejsce uroczysta kolacja z piłkarkami Konaku, delegatami UEFA i oficjelami, wśród których był burmistrz dzielnicy Konak, a zarazem prezes klubu dr Hakan Tartan. W czwartkowe przedpołudnie piłkarki miały czas wolny. Część wybrała się na turecki bazar, inne spacerowały brzegiem morza. Wieczorem piłkarki rozegrały mecz, który obserwowało kilka tysięcy kibiców. Doping dla ekipy gospodarzy niósł się po całym stadionie. Orkiestra, śpiewy kibiców – takiej oprawy meczu piłki nożnej kobiet nie widział jeszcze nikt w Polsce. Pod względem organizacyjnym Polacy muszą się wiele uczyć. Pierwsza połowa należała do gospodyń, które po golach Cosminay Duşy i Sevgi Çinar prowadziły 2:0. Unia zdołała się otrząsnąć po pół godzinie meczu. Udało się zdobyć pięknego kontaktowego gola, którego autorką była Marta Mika. Ta bramka, choć zdobyta przed przerwą, dodała raciborskim dziewczynom skrzydeł. W drugiej połowie RTP Unia dominowała, co potwierdzają nie tylko statystyki, ale także mnóstwo okazji do zdobycia bramki. Gole nie padły. Pozostaje czekać aż zostaną strzelone w czwartek w Raciborzu. Do historycznego awansu mistrzyniom Polski wystarczy wygrana 1:0. Spotkanie poprowadzi hiszpańska sędzia Elia Martinez.

Piłkarki Konaku przylatują we wtorek do Pragi, skąd zostaną zabrane klubowym autokarem Unii Racibórz do hotelu Amadeus w Wodzisławiu Śląskim.

Maciej KozinaKonak Belediyesi - RTP Unia Racibórz 2:1

Bramki: Cosmina Duşa 9., Sevgi Çinar 31. – Marta Mika 43.

Żółte kartki: Gülbin Hiz, Cosmina Duşa, Eylül Elgalp (Konak) – Gabriela Grzywińska, Daria Kasperska (Unia)

Sędziowały: Petra Chudá, Maria Lisická, Miroslava Pastoreková (Słowacja)

Konak: Fatma Şahin – Didem Karagenç, Didem Taş, Gülbin Hiz (54. Eylül Elgalp), Yaşam Göksu, Sibel Duman, Cosmina Duşa, Esra Erol, Raluca Sârghe, Cansu Yag (90.+2. Nino Sutidze), Sevgi Çinar (81. Ceren Nurlu). Trener: Hüseyin Tavur.

Unia Racibórz: Katarzyna Jankowska – Natasza Górnicka, Hanna Konsek, Ewelina Kamczyk (66. Daria Kasperska), Natalia Chudzik, Anna Żelazko, Donata Leśnik, Chinasa, Gabriela Grzywińska, Marta Mika, Patrycja Wiśniewska (79. Patrycja Wiśniewska). Trener: Remigiusz Trawiński.

  • Numer: 42 (1118)
  • Data wydania: 15.10.13