Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Wspomnień o profesorze ciąg dalszy

15.10.2013 00:00 red

Po wrześniowych wydarzeniach, jakimi były zjazd absolwentów kierunku muzyki Studium Nauczycielskiego, wieczór wspomnień oraz uroczysta msza św. w intencji prof. Aleksandra Orłowskiego, kolej na następne imprezy, które znalazły się w programie projektu upamiętniającego sylwetki wybitnych raciborzan pn. „Cisi i Wielcy”.

Profesorowi muzyki, nauczycielowi oraz propagatorowi kultury muzycznej w listopadzie poświęcone zostanie seminarium popularno-naukowe w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Program sesji podczas zebrania członków komitetu organizacyjnego przedstawił jej kierownik naukowy – muzyk i nauczyciel Eryk Okoń. Seminarium zaplanowane na 16 listopada o godz. 11.00 otworzy wspomnieniami o ojcu i dziadku córka profesora, Aleksandra Orłowska. Wychowankowie raciborskiego naukowca przedstawią natomiast pracę swego wykładowcy. O chórach i zespołach muzycznych opowie Piotr Libera, a o orkiestrach dętych – Leon Płachta, o kontynuacji pracy z Chórem ZNP wspomni Franciszek Borysowicz, a Jan Chrzanowski zreferuje metody kształcenia profesora ukierunkowane na pracę z chórem. Na zakończenie, formy dydaktycznej aktywności muzycznej na kierunku muzyka i śpiew w ówczesnym SN zaprezentuje Eryk Okoń.

Zwieńczeniem cyklu imprez będzie zorganizowany o godz. 17.00 koncert galowy w raciborskiej „Strzesze”. Prowadzący zebranie Piotr Klima zaproponował poszerzenie o kolejne fotogramy wystawy o profesorze, zaprezentowanej podczas zjazdu absolwentów. Jego zdaniem umieszczenie jej w odwiedzanych przez raciborzan miejscach, jak RCK czy Dom Kultury „Strzecha”, powinno zachęcić mieszkańców do udziału w planowanym seminarium.

(ewa)

  • Numer: 42 (1118)
  • Data wydania: 15.10.13