Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (1118) Data wydania: 15.10.13

Kobyla ocalona od zapomnienia

Kobyla. Od 7 do 9 października trwały spotkania z osobami odpowiedzialnymi za wydanie książki „Kobyla  historia i współczesność”. Mała monografia miejscowości została spisana na nowo, uzupełniając wydanie książki sprzed 10 lat (autorstwa Alojzego Otręby).

Osobami, które wzięły na siebie ciężar spisania informacji o walorach przyrodniczych wioski, jej historii oraz współczesności byli: Wojciech Jezusek, Róża Szramek i Jan Zaczyk. Za wydanie publikacji odpowiadają miejscowi  strażacy.

Podczas pierwszego spotkania z autorami prezes OSP Kobyla Wilhelm Walenko, przywitał gości i podziękował wszystkim, którzy pomogli w realizacji zadania. Jan Zaczyk, autor oraz koordynator projektu przypomniał, że pomysł  drugiego wydania książki powstał już po pierwszej edycji. Zeszłoroczne starania i konsultacje autorów stanęły pod znakiem zapytania, kiedy nagle zmarła Małgorzata Różnowska, miejscowa historyczka. Jej miejsce zajął Wojciech Jezusek, historyk związany w młodości z wioską. To na jego barkach spoczęła lwia część redaktorskich zadań. – Na napisanie książki mieliśmy niewiele czasu i ograniczone rozmiary, stąd na wiele pytań nie udało się nam odpowiedzieć – mówił na spotkaniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Kobyli. Jako jedną z ciekawostek ujętych w książce jest data pierwszej wzmianki o Kobyli. Według badań autora jest to 1272 r., a nie jak sądzono 1214. W książce znajdują się również informacje m.in. o historii parafii, olimpijczyku z Kobyli czy roli mieszkańców w okresie plebiscytu.

Osobny rozdział poświęcono przyrodzie i geografii wioski. Tymi dziedzinami zajęła się Róża Szramek. O wydarzeniach z ostatnich lat napisał Jan Zaczyk.

Autorom książki przyświecała idea ocalenia od zapomnienia historii Kobyli. Wykorzystali do swojej pracy archiwalne fotografie Kobyli zebrane przez małżeństwo Krystyny i Lucjana Zielonków.

Głosy uznania dla efektu tej pracy przekazali: przewodniczący rady gminy Kornowac Mirosław Małek, sołtys Kobyli Jan Bernacki, szefowa LGD Lyskor Helena Serafin, którego pracownicy pomogli przy pozyskaniu unijnych środków na zadanie, proboszcz ks. Edward Lisowski i inni.

„Kobyla  historia i współczesność” została wydana w nakładzie 1300 egzemplarzy. Po jednej pozycji ma dostać każda rodzina w Kobyli. Książki trafią też do bibliotek i szkół. Pozostałe egzemplarze wydawane są bezpłatnie przez strażaków.

(woj)