Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Gminy dołożą do zakładu opiekuńczego w Krzanowicach

15.10.2013 00:00 red

Rudnik, Krzyżanowice, Krzanowice. Samorządy z Rudnika i Krzyżanowic przekażą kolejno 3 i 5 tys. zł na działalność Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Krzanowicach. W mieście już od dawna liczono na taki gest. W krzanowickim zakładzie przebywają osoby pochodzące z terenu całego powiatu.

Pomimo tego, że na poczet utrzymania pensjonariuszy jest pobierana przez zakład część ich świadczeń pieniężnych (70 proc. renty lub emerytury) to jest to często za mało. Zakład nie pobiera od pacjentów lub ich rodzin dodatkowych opłat. Średnia odpłatność pacjentów w 2011 r. wyniosła 743 zł, przy koszcie utrzymania jednej osoby na poziomie 1,1 tys. zł.

Z tego powodu miejscowy samorząd wspomaga zakład dotacjami. Rada miejska w Krzanowicach wystosowała więc pisma do innych gmin z prośbą o pomoc w utrzymaniu zakładu. Na ten apel odpowiedzieli niedawno radni z gmin Rudnik i Krzyżanowice. Wiadomo, że w ZPO przebywają mieszkańcy tychże gmin. Z informacji przekazanych przez samorząd w Krzanowicach wiadomo, że na ich prośbę nie odpowiedziały wcale władze Pietrowic Wielkich. Z Raciborza do tej pory przekazano zaś tylko książki z biblioteki.

(woj)

  • Numer: 42 (1118)
  • Data wydania: 15.10.13