Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (1073) Data wydania: 04.12.12

Ekoserwis: Będzie zbiornik, będzie bezpieczniej

26 listopada Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk, w obecności wiceministrów rozwoju regionalnego, gospodarki oraz cyfryzacji a także posłów i samorządowców, podpisał decyzję o rozpoczęciu budowy zbiornika Racibórz Dolny. To kluczowy obiekt dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jednego z głównych elementów rządowego „Programu Odra 2006”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansował dwunastomilionową dotacją prace dokumentacyjne całego projektu niezbędne do podjęcia ostatecznej decyzji o budowie tej największej hydrotechnicznej inwestycji w Polsce. Będzie ona chroniła blisko 1,3 mln ludzi mieszkających w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Cała inwestycja kosztuje ok.1 700 mln. zł i ukończona zostanie w 2017 roku.

Finansowanie przedsięwzięcia zabezpieczono dzięki środkom unijnym oraz kredytom z Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju a także dotacjom z budżetu państwa i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Będziemy teraz mogli spać spokojnie – mówiła uczestnicząca w uroczystym podpisaniu decyzji o budowie, Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW. Racibórz Dolny to polder, czyli suchy zbiornik, co jest najlepszym rozwiązaniem dla ludzi jak i dla środowiska naturalnego. Będzie on bowiem wypełniany nadmiarem wody, tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba – dodała prezes. Cała jego powierzchnia wyniesie 27 km kw. pojemność to185 mln metrów sześciennych, a docelowa nawet 300 mln metrów sześciennych. To kilkakrotnie więcej niż zapewniają obecne możliwości ochrony przeciwpowodziowej w regionie.

Pierwszy zamysł budowy zbiornika przeciwpowodziowego w okolicach Raciborza pojawił się po wielkiej powodzi w 1882 roku. W 1905 roku powstało pierwsze studium przewidujące budowę zbiornika o pojemności 640 mln m sześciennych. W 1957 roku powstała pierwsza koncepcja budowy zbiornika o pojemności 326 mln metrów sześciennych. W 1989 roku rozpoczęto budowę polderu Buków, inwestycję zakończono w 2002 roku. W 2004 roku podjęta została przez wojewodę śląskiego decyzja o lokalizacji zbiornika Racibórz. W październiku 2012 roku regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach wydał postanowienie o uzgodnieniu warunków realizacji budowy zbiornika Racibórz Dolny. To pierwsza w Polsce decyzja wydana w trybie tzw. specustawy z sierpnia 2010 roku (ustawy o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych). Teraz, po uzyskaniu zgody na budowę – z rygorem natychmiastowej wykonalności – inwestor, czyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, może prowadzić czynności w terenie. Wkrótce więc rozpocznie się wycinka drzew i prace przygotowawcze. Ogłoszona też zostanie procedura przetargowa, a wiosną ruszą główne prace ziemne.

Śląski Urząd Wojewódzki będzie nadzorował kwestie związane z przeniesieniem własności części nieruchomości pod budowę zbiornika na rzecz Skarbu Państwa w trybie administracyjnym – za odszkodowaniem. Wywłaszczenia obejmą ok. 300 podmiotów – łącznie kilkanaście nieruchomości zabudowanych oraz ok. 600 działek niebudowlanych.

(eco)