Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (1072) Data wydania: 27.11.12

Ile za śmieci zapłacą w gminie Krzanowice

KRZANOWICE. Rada miejska przyjęła pakiet uchwał związanych z przejęciem gospodarki śmieciowej przez gminy. Od 1 lipca 2013 r. śmieci staną się własnością gmin, a mieszkańcy będą płacić ryczałtową opłatę za odbiór nieczystości. Znikną indywidualne umowy na odbiór nieczystości, zajmie się tym urząd.

 

W Krzanowicach opłata będzie pobierana od każdego mieszkańca, w wysokości 15 zł lub 10 zł, jeśli śmieci będą sortowane. Liczba mieszkańców danej nieruchomości zostanie ustalona na podstawie wypełnionych deklaracji domowników. Przyjęto również wzór deklaracji, którą należy złożyć do końca lutego 2013 r.

Jak wyjaśnił burmistrz Manfred Abrahamczyk, stawki opłat zostały opracowane na podstawie liczby ludności gminy (około 5 tys. osób), średniej ilości wytwarzanych śmieci przez jedną osobę oraz koszty dostawy śmieci na wysypisko. Burmistrz podkreślił, że im mniejsza gmina, tym wyższe wydatki.

Do wszystkiego dochodzą koszty worków i pojemników na śmieci. Urzędnicy przyznają, że dopiero po roku będzie wiadomo, czy ustalone opłaty pokrywają wszystkie poniesione koszty.  – Nie chcemy na tym zarabiać, ale też nie możemy dopłacać – zaznaczył Manfred Abrahamczyk. Dodał, że im więcej śmieci segregowanych, tym lepiej. Na gminach ciąży bowiem norma ilości tak składowanych odpadów. Jeśli nie zostanie spełniona, urząd zapłaci karę, którą odbije sobie w opłatach mieszkańców.

Opłaty będą zbierane raz na kwartał, do 15 dnia trzeciego miesiąca, w urzędzie gminy lub na rachunek bankowy.

(woj)

 


 

W Krzanowicach ustalono również stawki za odbiór nieczystości z terenu niezamieszkałych nieruchomości. Dotyczy to obiektów, w których wytwarza się śmieci, np. sklepów. Tu płacić się będzie nie od osoby, lecz od pojemnika.

Stawki za pojemniki odpadów zmieszanych

120 l – 45 zł

240 l – 90 zł

1100 l – 360 zł

KP-7 – 2000 zł

Stawki za pojemniki odpadów segregowanych

120 l – 30 zł

240 l – 60 zł

1100 l – 180 zł

KP-7 – 900 zł

To nie takie proste

Radny Tadeusz Kulesza proponował, aby opłaty były zbierane w każdej wiosce przez urzędnika gminy. Miało by to być ułatwieniem dla osób starszych lub chorych. Zdaniem burmistrza byłoby to technicznie do zrobienia. Przewodniczący rady Henryk Tumulka stwierdził, że opłaty można uiszczać w dowolnym terminie, nie przekraczającym trzech miesięcy i nie ma potrzeby wysyłania kasjera do sołectw. – Ludzie płacą w podobny sposób za gaz i prąd, więc za śmieci też tak mogą. Można też poprosić sąsiada – tłumaczył. – Do sąsiada to można iść na flaszkę – odparował radny Kulesza. Przewodniczący uważa, że jeśli idzie się na flaszkę, to można też podjechać do urzędu.

Tadeusz Kulesza wyjaśnił, że chodzi mu o osoby chore i mające problemy z poruszaniem się. Dla nich wyprawa do urzędu nie jest tak prosta „jak robienie dzieci”. Propozycja radnego jednak nie uzyskała poparcia reszty rady.