Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (1072) Data wydania: 27.11.12

Raum Tunskirch – wojna w gminie Krzyżanowice

BIEŃKOWICE. 23 listopada w restauracji Rege w Bieńkowicach odbył się wieczór autorski z Michałem Kroczkiem, autorem nowo wydanej książki pt. Raum Tunskirch, działania wojenne nad górną Odrą w 1945 r.

 

Autor, w krótkim wprowadzeniu streścił kilka historii, które zawarł w swej książce, i którymi udało mu się zainteresować licznie przybyłych słuchaczy. Materiały do swojego dzieła zbierał latami, część z nich powstała na podstawie rozmów z najstarszymi mieszkańcami gminy Krzyżanowice. To właśnie działania na tym terenie skupiły uwagę Michała Kroczka.

Wszystko zaczęło się 30 marca, kiedy Rosjanie zdobyli Racibórz i chcieli szybko zająć kolejne miejscowości w drodze na Ostrawę, która była uważana za strategiczne miasto dla ówczesnych Niemiec. Po zdobyciu wioski (dokładna data tego wydarzenia sytuuje się pomiędzy ostatnim dniem marca a pierwszym kwietnia) front zatrzymał się na blisko dwa tygodnie. Niemcy ufortyfikowali się w Tworkowie. Pod naporem Rosjan, osłabieni niemieccy żołnierze musieli się wycofać. Działania wojenne na terenie gminy zakończyły się 30 kwietnia 1945 r., kiedy Armia Czerwona weszła do Ostrawy.

W książce Michała Kroczka wspomniane są sylwetki żołnierzy obu stron konfliktu, biorących udział w tamtejszych walkach. Napisano m.in. o Auguście Kaminskim, dowódcy dywizjonu niszczycieli czołgów, który zestrzelił wieże kościelne w Bieńkowicach i Tworkowie. Później zbiegł z niewoli radzieckiej oraz amerykańskiej. Kolejną postacią opisaną jest Stepan Wajda, dowódca batalionu czołgów w czechosłowackiej brygadzie pancernej, który zginął od kuli snajpera, gdy wystawił głowę z włazu.

Autor „Raum Tunskirch” wyliczył, że w trakcie frontu drugiej wojny światowej zniszczono na terenie gminy około 850 budynków mieszkalnych i tyle samo gospodarczych. Życie straciło tu ponad pół tysiąca żołnierzy obu armii oraz 120 cywilów. Tysiąc mężczyzn z terenu gminy straciło życie na innych frontach wojny, po wcieleniu do niemieckiego wojska. – Warto docenić czasy pokoju, w których żyjemy – powiedział na  końcu Michał Kroczek, któremu kibicowali z transparentem Chempestu koledzy z pracy.  Autor wskazał starą fotografię, na której umundurowany mąż żegna przed domem żonę i czworo dzieci. Małżonkowie wiedzą, że najpewniej się już nigdy nie zobaczą.

Książka „Raum Tunskirch” została wydana dzięki wsparciu LGD Morawskie Wrota oraz stowarzyszeniu Ad Libitum Leonarda Fulneczka.

(woj)