Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (1069) Data wydania: 06.11.12

Ekoserwis: Pytanie do eksperta

Jakie są główne przyczyny umieralności spowodowane czynnikami środowiskowymi?

Mariusz Dziaćko – Zespół Funduszy Europejskich WFOŚiGW w Katowicach.

W opublikowanym niedawno przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) raporcie „Perspektywy dotyczące środowiska naturalnego do roku 2050.  Konsekwencje braku podjęcia działań” przedstawiono ostatnie prognozy trendów społeczno-gospodarczych do 2050 roku oraz ich skutki dla czterech kluczowych obszarów, takich jak: zmiana klimatu, różnorodność biologiczna, woda oraz zdrowotne skutki zanieczyszczenia środowiska.

Przewiduje się, że pomimo niedawnego kryzysu gospodarczego, gospodarka światowa w 2050 roku będzie prawie czterokrotnie większa od dzisiejszej. Wzrostowi poziomu życia będzie towarzyszyć rosnące zapotrzebowanie na energię, żywność i zasoby naturalne. Niestety, w znaczącym stopniu zwiększy się również zanieczyszczenie środowiska. Przewiduje się, że w przypadku braku nowych globalnych uregulowań, zanieczyszczenie powietrza będzie w 2050 r. główną przyczyną przedwczesnych zgonów. Stężenia zanieczyszczeń powietrza w niektórych miastach, zwłaszcza w Azji, już dziś znacznie przekraczają zalecane normy jakości powietrza określone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

W przyszłości sytuacja ta ulegnie znacznemu pogorszeniu. W 2050 r. liczba przedwczesnych zgonów spowodowanych narażeniem na działanie pyłu zawieszonego (PM) zwiększy się ponad dwukrotnie do blisko 3,6 milionów zgonów rocznie. Większość z nich nastąpi w Chinach i Indiach.

W tym samym czasie z powodu narażenia na podwyższone stężenie ozonu w warstwie przyziemnej liczba przedwczesnych zgonów powiększy się ponad dwukrotnie, z 385 tysięcy do prawie 800 tysięcy. Większość z nich będzie miała miejsce w Azji, gdzie stężenie ozonu i wielkość narażonej populacji są największe. Ponad 40% przedwczesnych zgonów nastąpi w Chinach i Indiach. To jednak starzejące się i zurbanizowane społeczeństwa krajów OECD ze względu na wielkość populacji mogą odnotować jeden z najwyższych wskaźników przedwczesnej umieralności związanej z gromadzeniem się ozonu w warstwie przypowierzchniowej. Większa umieralność może wystąpić jedynie w Indiach. Ponadto, jest wielce prawdopodobne, że w najbliższych dziesięcioleciach w kluczowych gospodarkach nastąpi znaczące zwiększenie emisji dwutlenku siarki (SO2) i tlenków azotu (NOx). W 2050 r. poziom emisji SO2 i NOx wzrosną odpowiednio o 90 i 50 procent w odniesieniu do roku 2000.

W celu uniknięcia scenariusza naszkicowanego w niniejszym raporcie rekomenduje się podjęcie szeregu działań politycznych takich jak:

  • podatki ekologiczne i system handlu emisjami. Ich celem byłoby doprowadzenie do sytuacji kiedy  zanieczyszczanie środowiska kosztowałoby więcej niż zastosowanie ekologicznych alternatyw;
  • oszacowanie i wycena zasobów naturalnych oraz prawdziwych kosztów oczyszczania powietrza, wody i zapewnienia różnorodności biologicznej
  • rezygnacja ze szkodliwych dla środowiska dotacji do paliw kopalnych lub nieekonomicznych systemów nawadniających
  • promowanie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie ekologii. Stwierdzono, że koszty bezczynności mogą być kolosalne, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i humanitarnym. Bez opracowania nowych strategii, światowy popyt na energię w 2050 r. będzie o 80% większy niż obecnie. 85% tego zapotrzebowania będzie zaspokojone energią z paliw kopalnych. To z kolei może doprowadzić w skali światowej do 50-proc. wzrostu emisji gazów cieplarnianych.