Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (1066) Data wydania: 16.10.12

Fatalne wyniki biblioteki w Nędzy

Nędza. Prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej, jak co roku przesłał radnym i władzom gminy informacje i statystyki dotyczące działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Nędzy w zeszłym roku. Swoją przesyłkę prof. Malicki okrasił krótkim komentarzem, w którym nie brakuje gorzkich słów.

– Brak stabilnej sytuacji kadrowej odbił się negatywnie na działalności GBP. W mojej ocenie podległa Pani Biblioteka uzyskała w minionym roku znacznie gorsze wskaźniki niż w roku poprzednim. Zmniejszyła się liczba czytelników oraz udostępnień – pisze do wójt Anny Iskały. Dyrektor szczególnie martwi się brakiem zakupów nowych książek, co wpływa na spadek czytelników. Na koniec chwali filię GBP w Zawadzie Książęcej, która na tle innych placówek bibliotecznych w gminie ma wypadać najlepiej. – Prowadzona w ten sposób placówka powinna być wzorem dla innych – kontynuuje profesor, który na koniec prosi radnych i wójt o pamięć o instytucji będącej jednym z filarów kultury w gminie Nędza.

Z załączników, które przedstawił dyrektor Malicki wynika m.in. że GBP w Nędzy wydała w 2011 r. na zakup książek najmniej w całym powiecie. Niewiele lepsza była biblioteka w Kuźni Raciborskiej. Jednostka w Nędzy, podobnie jak te w Kornowacu, Kuźni Raciborskiej i Krzanowicach, nie osiągnęła żadnych dochodów własnych. Biblioteka w Pietrowicach Wielkich takich dochodów wypracowała prawie 1,6 tys zł.

W 2010 r. GBP w Nędzy była na drugim miejscu w powiecie pod względem indeksu aktywności (to wypadkowa wskaźników wartości zakupów, czytelników, wypożyczeń). Rok później placówka spadła na miejsce szóste. Mocno spadła liczba zakupionych książek ze środków samorządowych. W ciągu roku liczba ta skurczyła się niemal o połowę (z 599 do 312).

Samorządowcy mogli zapoznać się z pismem prof. Malickiego, lecz nie omawiali sytuacji GBP podczas obrad rady gminy. Jedynie radny Julian Skwierczyński skomentował sytuację słowami iż GBP w Nędzy osiągnęła fatalne wyniki.

(woj)