Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (1066) Data wydania: 16.10.12

Poznajesz ich? To oni uczyli w Nędzy

Nędza. 12 października odbyło się spotkanie nauczycieli, którzy pracowali w szkołach w Nędzy. Ten zjazd można nazwać historycznym gdyż byli na nim obecni pedagodzy uczący w latach 50-tych ubiegłego wieku jak i ci, pracujący w niedalekiej przeszłości.

Spotkanie to pomysł trzech byłych nauczycielek Leonory Czekały, Anny Gądzikiewicz oraz Lidii Pielczyk. Panie przez trzy miesiące docierały do byłych pracowników oświaty w Nędzy. Szukały ich w książkach telefonicznych, przekazywały plany spotkania pocztą pantoflową. Dotarły do 72 osób. Na spotkanie dotarło 43 byłych nauczycieli i nauczycielek.

Wszyscy zabrali się najpierw na mszy świętej, którą celebrowali ks. proboszcz Joachim Miksa i ks. Jacek. Msza odbyła się w intencji zmarłych nauczycieli i z tej  okazji mieszkańcy wioski sporządzili listę wszystkich nauczycieli, których pamiętali. Następnie w zajeździe „U Wranika” belfrowie spoczęli i plotkowali o starych czasach.

Wśród przybyłych nie zabrakło Anny Kaszuby, żony byłego dyrektora „czerwonej” szkoły, Lesława Kaszuba. Kiedy mąż pani Anny objął dyrektorską posadę ona zajmowała się sekretariatem i sprawami organizacyjnymi. Był to rok 1956. – Praca w ówczesnej szkole była jedną wielką serdecznością. Byliśmy jak wielka rodzina. Pracowali wówczas nauczyciele z prawdziwego zdarzenia. Przeważnie po liceach pedagogicznych. Magistrów prawie nie było, ale wszyscy pracowali z pasją. Nikt nie patrzył na ilość przepracowanych godzin. Uczniowie szanowali nauczycieli – wspomina. Jednak tamte czasy to nie tylko sielanka. Jak dodaje Anna Kaszuba, wielkim problemem, zarówno pedagogów jak uczniów, była powszechna bieda.

Zbigniew Mużelak w latach 1974 – 85 piastował funkcję zastępcy dyrektora, aby od 1985 do 2002 roku szefować szkole w Nędzy. Wspomina kiedy to w 1974 r. Połączono dwie szkoły („czerwoną” i małą przy dworcu PKP) w jedną, Zbiorczą Szkołę Gminną. Dyrektor pamięta kilka momentów z życia szkoły i systemu edukacji, które były dla wszystkich wielką niewiadomą. Pierwszy to czasy premiera Tadeusza Mazowieckiego, gdy nauczyciele mieli odzyskać swój prestiż. Kolejny przełom to rok 1999 kiedy powstały gimnazja. W samej Nędzy wielce oczekiwano na nową szkołę i salę gimnastyczną i to były jedne z pozytywniejszych wspomnień pedagogów tamtych czasów. – Odkąd pamiętam szkoła w Nędzy zawsze miała szczęście do władz gminnych. Byliśmy wspierani. To pomagało stwarzać lepsze warunki do nauki – przytacza dyrektor Mużelak. 

Na zjeździe pedagogów nie brakowało tych, którzy rozpoznawali wśród zebranych swoich nauczycieli i uczniów. Było to więc spotkanie pokoleń, które się od siebie czegoś nauczyły.

(woj)