Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (1064) Data wydania: 02.10.12

Kącik ZUS

Kącik ZUS.

W 1997 r. zmuszona byłam przejść na wcześniejszą emeryturę z przyczyn ekonomicznych zakładu. Miałam wtedy 53 lata. W sumie przepracowałam 26,5 roku. Posiadam prawie 10 lat pracy udokumentowanej w rolnictwie. Obecnie ukończyłam 68 lat. Czy mogę ubiegać się o przeliczenie mojej emerytury?

Gertruda Z.

Osoby urodzone do 31 grudnia 1948 r., uprawnione do tzw. wcześniejszych emerytur mogą zgłosić wniosek o emeryturę przysługującą z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Emerytura przyznawana po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego będzie wyższa dla tych osób, które – po przyznaniu wcześniejszej emerytury – przez okres co najmniej 30 miesięcy podlegały ubezpieczeniom społecznym.

W takim przypadku, tzw. część socjalną emerytury, wynoszącą 24% kwoty bazowej – ZUS obliczy od nowej kwoty bazowej obowiązującej w dacie ustalania emerytury powszechnej.

Natomiast do obliczenia części tzw. stażowej emerytury zostanie przyjęta podstawa wymiaru emerytury wcześniejszej. Oznacza to, że część tej emerytury, zależna od udowodnionego stażu ubezpieczeniowego, ustalana będzie zawsze od tej samej kwoty bazowej, od jakiej była ostatnio obliczona emerytura wcześniejsza.

Emerytura powszechna, przysługująca osobom, które nie pracowały przez co najmniej 30 miesięcy po przyznaniu wcześniejszej emerytury, jest w całości obliczana od tej samej kwoty bazowej, a zatem jej wysokość nie ulega zmianie.

Kobiety urodzone 1 stycznia 1949 r. i później, uprawnione do wcześniejszej emerytury obliczonej na dotychczasowych zasadach (a więc takiej, której wysokość była uzależniona od podstawy wymiaru i stażu ubezpieczeniowego), z chwilą ukończenia wieku 60 lat mogą zgłosić wniosek o emeryturę przysługującą z tytułu osiągnięcia tego wieku.

Emerytura ta obliczona zostanie według nowych zasad, tj. w oparciu o ustalony i zwaloryzowany kapitał początkowy oraz zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego począwszy od 1999 r.

Osobie uprawnionej do wcześniejszej emerytury – emeryturę powszechną ZUS przyznaje tylko na wniosek złożony przez taką osobę w ZUS.