Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (1023/1024) Data wydania: 20.12.11

List do redakcji - Protest przeciwko sprzedaży placu przy ul. Lwowskiej/Opawskiej

Racibórz jako miasto ma swoją tożsamość. Ale jest ta tożsamość odbierana małymi krokami, perfidnie nawet przez ludzi, którzy powinni jej bronić. Pełną perfidią jest przeniesienie pomnika Arki Bożka z nowego centrum Raciborza na obrzeże „starówki”, na mało znaczący skwer przy budynku mniejszości niemieckiej – przyjaciół kultury germańskiej u skrzyżowaniu ulic Karola Miarki/Wojska Polskiego. Przeniesienie pomnika Arki Bożka nie jest uzasadnione względami gospodarczymi, moralnymi, estetycznymi ani dbałością o kulturę miasta Raciborza.

Jeżeli policzymy koszt zniszczenia skweru przy pomniku Arki Bożka, koszt jego przeniesienia i nowego zagospodarowania skweru przy ul. Karola Miarki i Wojska Polskiego, a uzyskany dochód miasta ze sprzedaży terenu pod kolejny BARAK w Raciborzu, to niewiele zostanie dla miasta, a strata będzie duża moralna dla tożsamości miasta, dla powstałego nowego centrum Raciborza, dla strategii rozwoju miasta. Już mimo od paru lat notowanego dodatniego przyrostu naturalnego (nadwyżka urodzin nad ilością zgonów w skali roku mieszkańców Raciborza) ilość mieszkańców miasta maleje! Bo brak prostej strategii rozwoju tej pierwszej stolicy Górnego Śląska. Bo krzywdę jaką dozna miejscowy bohater raciborski, któremu za jego tożsamość, walkę o polskość, umiłowanie Ziemi Raciborskiej nie dadzą spokoju nawet prawie 60 lat po jego śmierci. Postać Arki jest postacią o losach tragicznych przez całe jego dorosłe życie, należy do tej olbrzymiej rzeszy Polaków, którym nic nie zostało oszczędzone. W Markowicach już nie ma izby pamięci Arki Bożka. A dzisiaj mówi się o przeniesieniu w inne miejsce jego pomnika. Czy zabrakło w nas siły, aby obronić świętość narodową, przerwać tragizm losu ludzkiego?

Na miejscu bogini Germanii posadowiono zaraz po II wojnie światowej tablicę pamiątkową ku czci naszego bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki. Niewiele czasu ubyło, a przeniesiono tablicę pamiątkowa na ul. Stalmacha pod Dom Kultury Młodzieży. A co będzie z pomnikiem Arki Bożka po pewnym czasie? Niech Rada Miasta Raciborza, Prezydent Miasta zastanowią się nad celowością sprzedaży placu, na którym stoi obecnie pomnik. Na ul. Piaskowej stał pomnik Prof. Marii Skłodowskiej-Curie. Został on schowany przed społeczeństwem miasta na wewnętrzny skwer zakładu Carbonu przy ul. Fabrycznej. A przecież Maria Skłodowska-Curie dwukrotnie była wyróżniona nagrodą Nobla.

Strategia rozwoju Miasta nie polega na ładowaniu do sklepów wielkopowierzchniowych masy towarowej, ale jednocześnie na organizowaniu w mieście nowych miejsc pracy, dających mieszkańcom miasta odpowiedni dochód na zakup sprowadzonej masy towarowej – w odróżnieniu od stosowanych umów śmieciowych na likwidacji biedy raciborskiej. Dlaczego kolejni ojcowie miasta są tak bezsilni, dlaczego tej prostej strategii rozwoju miasta nie mogą pojąć i realizować?

Dlaczego aby pomóc restauracji „Raciborska” nie wyznaczyć 2-3 miejsc na placu Długosza na zaparkowanie autokarów wycieczkowych, wówczas pieniądze zostawałyby w Raciborzu. Tylko plac Długosza sprzedać.

Co władze miasta zrobią, aby miasto było bogatsze, zasobniejsze? Uchwalą nowy podatek?

Apeluję o rozwagę.

Leon G. Wachowski Przewodnik Turystyczny