Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

ROK 2011 W RAFAKO S.A.

20.12.2011 00:00 acz

Do najważniejszych wydarzeń 2011 r. w RAFAKO S.A. należą zmiany właścicielskie. Kontrolny pakiet akcji raciborskiej Spółki, przez 14 lat należący do Elektrim S.A. przeszedł w ręce PBG S.A. Tym samym RAFAKO dołączyło do silnej grupy kapitałowej, będącej liderem w branży budownictwa specjalistycznego.

 

Bardzo ważnym wydarzeniem, nie tylko dla Spółki ale także dla całej branży energetycznej była informacja o wyborze oferty konsorcjum firm z udziałem RAFAKO na budowę bloków energetycznych dla Elektrowni Opole, wchodzącej w skład grupy PGE S.A. Definitywne rozstrzygnięcie nastąpi na początku przyszłego roku. 2011 r. to także oddanie do użytku największego w Polsce bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne pary o mocy 858 MW w Elektrowni Bełchatów, gdzie RAFAKO było współrealizatorem obiektu oraz zakończenie z sukcesem budowy instalacji odsiarczania spalin, wartej ponad 500 mln zł dla Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie.

Kalendarium wydarzeń, nadających rytm minionym dwunastu miesiącom:

Styczeń:

18 I  RAFAKO podpisało z Elektrownią Bełchatów (grupa PGE) umowę wartą 120 mln zł na modernizację obrotowych podgrzewaczy z instalacjami pomocniczymi kotłów dla bloków 7 do12. Są to największe podgrzewacze w Polsce zainstalowane na kotłach konwencjonalnych. Był to największy w kraju tego typu kontrakt.

26 I w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej przedstawiciele GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisali porozumienia o współpracy technologicznej z  RAFAKO S.A. oraz Stocznią Gdańsk S.A. dotyczące możliwości budowania w przyszłości komponentów nuklearnych. W wydarzeniu uczestniczył ambasador USA w Polsce, Lee Feinstein. 

Luty:

2 II  RAFAKO  i Politechnika Wrocławska uroczyście podsumowały współpracę, nawiązaną w 2009 r. Obydwie strony nie kryły zadowolenia z jej efektów. W toku są kolejne prace badawczo-rozwojowe m.in. z zakresu budowy nowoczesnych bloków energetycznych oraz redukcji emisji rtęci. 

Marzec:

W marcu po raz trzeci rafakowcy rywalizowali o Puchar Prezesa RAFAKO w Narciarstwie Alpejskim. Zawody odbyły się w Kasinie Wielkiej, rodzinnej miejscowości Justyny Kowalczyk. Startującym kibicował Stanisław Mrowca, pierwszy trener  Justyny Kowalczyk. 

Maj:

16 – 18 V w Katowicach odbywał się Europejski Kongres Gospodarczy 2011. RAFAKO reprezentował prezes Wiesław Różacki, który jako ekspert wziął udział w kilku panelach dyskusyjnych. Europejski Kongres Gospodarczy 2011 jest największą imprezą biznesową w Europie Środkowej, porównywaną do Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

RAFAKO uczestniczyło w Międzynarodowych Targach „Waste to energy” w Bremie, poświęconych przekształcaniu odpadów w energię. W uroczystym otwarciu konferencji wziął udział Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu RAFAKO S.A. 

RAFAKO podpisało umowę sponsorską z Wrocławskim  Klubem Sportowym „Śląsk Wrocław”.  W zamian za to firma była promowana podczas zawodów piłki nożnej w ramach rozgrywek Ekstraklasy i Pucharu Polski oraz rozgrywek towarzyskich a także w trakcie meczów w ramach pucharów europejskich. 

Czerwiec:

3 VI na boisku RAFAKO po raz pierwszy odbyły się organizowane przez zakład Dni Sportu. Wzięło w nich udział prawie 200 młodocianych pracowników firmy. 

12 VI ponad 100 uczestników wzięło udział w organizowanym przez zakład rajdzie rowerowym. Zawodnicy wystartowali z ośrodka Leśna Polana w Szymocicach i zakończyli imprezę piknikiem rodzinnym na terenie ośrodka. 

17 VI w Domu Strzeleckim RAFAKO odbyła się uroczystość wręczenia świadectw szkolnych 66 uczniom klas trzecich, absolwentom Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu, którzy w RAFAKO uczyli się zawodu ślusarz – spawacz. Większość z nich  została zatrudniona w RAFAKO.

27 VI Spółka PBG S.A. poinformowała o podpisaniu umowy przedwstępnej ze Spółką  Elektrim S.A. na zakup 50 proc. i jednej akcji RAFAKO S.A. Transakcja miała dojść do skutku z końcem bieżącego roku. 

28 VI RAFAKO zawarło kontrakt na wykonanie w Elektrowni Kozienice nowoczesnej instalacji odazotowania spalin metodą katalityczną, wartej 191,5 mln zł netto. Umowa na realizację inwestycji w systemie „pod klucz” jest największą tego typu inwestycją w Polsce.

29 VI RAFAKO podpisało umowę sponsorską z RTP Unia Racibórz, na mocy której wsparło trzykrotne Mistrzynie Polski w kobiecej piłce nożnej.

Lipiec:

1 VII odbyła się uroczystość uświetniająca pozytywne przejście próby ciśnieniowej kotła dla PKN ORLEN S.A.

11 VII RAFAKO odwiedzili Zygmunt Solorz-Żak, przewodniczący Rady Nadzorczej  firmy Elektrim S.A., do którego należał wówczas kontrolny pakiet akcji  RAFAKO oraz Jerzy Wiśniewski, prezes zarządu i współzałożyciel firmy PBG S.A. Obydwaj mieli okazję zwiedzić zakład, hale produkcyjne i spotkać się z zarządem oraz pracownikami firmy, odpowiedzialnymi za funkcjonowanie poszczególnych działów przedsiębiorstwa. 

Sierpień:

28 VIII po raz pierwszy od 15 lat RAFAKO zorganizowało Dzień Otwarty. Na wycieczkę po zakładzie zgłosiło się ponad 1200 chętnych. Dzień Otwarty RAFAKO stanowił inaugurację tegorocznych obchodów Dnia Energetyka.

Wrzesień:

2 IX w Domu Strzeleckim RAFAKO odbyła się gala z okazji Dnia Energetyka, podczas której wręczono jubileuszowe nagrody  i odznaczenia  174 pracownikom  RAFAKO oraz  podziękowania dla 22 osób przechodzących na emerytury. Dzień później w Szymocicach, na terenie ośrodka wypoczynkowego Aqua-Brax, odbył się rodzinny piknik, organizowany tradycyjnie w ramach obchodów Dnia Energetyka. Szczególnym gościem imprezy była Justyna Kowalczyk, która przyjechała na festyn ze swoją rodziną. Obecność mistrzyni była przypieczętowaniem przedłużenia z RAFAKO umowy sponsorskiej na kolejne trzy sezony narciarskie.

11 IX RAFAKO po raz pierwszy zorganizowało dla swoich pracowników i ich rodzin spływ kajakowy rzeką Rudą. Uczestniczyło w nim ponad 140 osób. 

28 IX na terenie Elektrowni Bełchatów (Grupa PGE), odbyło się uroczyste przekazanie do eksploatacji nowego bloku węglowego na parametry nadkrytyczne pary o mocy 858 MW. Jest to największy i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. RAFAKO zrealizowało tę inwestycję w konsorcjum z firmą Alstom Power.

Listopad:

17 XI RAFAKO S.A. jako lider konsorcjum firm Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa otrzymało powiadomienie od PGE Elektrowni Opole S.A. o wyborze oferty konsorcjum na budowę dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy. Inwestycja warta jest ponad 9,4 mld zł netto i jest największą tego typu w Polsce po 1989 r. 

18 XI firma PBG S.A. poinformowała Zarząd RAFAKO S.A. o pośrednim nabyciu akcji raciborskiej Spółki.  

21 XI Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy RAFAKO S.A. odwołało poprzedni i powołało nowy skład Rady Nadzorczej. 

25 XI Rada Nadzorcza RAFAKO S.A. powołała nowy skład Zarządu Spółki i określiła jego liczbę do 5.  Ze stanowisk odwołani zostali wiceprezesi Maciej Kaczorowski oraz Piotr  Wawrzynowicz. Swoje funkcje zachowali prezes Wiesław Różacki i wiceprezes Krzysztof Burek. Na stanowiska wiceprezesów powołani zostali także Bożena Kawałko, Jarosław Dusiło oraz Dariusz Karwacki. 

Grudzień:

1 XII RAFAKO otrzymało informację o wyborze oferty na wymianę elektrofiltru wraz z układem odpopielania i przynależnymi kanałami spalin oraz wentylatorami spalin na bloku nr 3 w Elektrowni Kozienice.  Wartość ofert wynosi około 32 mln zł. 

16 XII w Domu Strzeleckim RAFAKO odbyło się tradycyjne spotkanie kadry kierowniczej, podsumowujące rok. 

W grudniu RAFAKO podpisało umowę sponsorską z Ewą Bugdoł, triathlonistką z Rud, brązową medalistką Mistrzostw Europy.

 

  • Numer: 51/52 (1023/1024)
  • Data wydania: 20.12.11