Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (1019) Data wydania: 22.11.11

Parafia św. Wacława

Pierwsze wzmianki o parafii w Krzanowicach pochodzą z połowy XIII wieku, kiedy to miejscowość otrzymała prawa miejskie.

Pierwsze wzmianki o parafii w Krzanowicach pochodzą z połowy XIII wieku, kiedy to miejscowość otrzymała prawa miejskie. – Do parafii należało miasto Krzanowice i wieś Krzanowice oraz okoliczne wioski takie jak Bolesław, Borucin, Kuchelna, Samborowice, Strachowice i Rochów. Pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła parafialnego pw. św. Wacława (patrona Czech i Diecezji Ołomunieckiej) pochodzi z roku 1288 – pisze w historii swojej parafii ks. proboszcz Wilhelm Schiwon.

Od tamtego czasu kościół miał kilkakrotnie ulec pożarom. Ostatni wielki pożar nawiedził świątynię w 1913 r. Po tym nieszczęściu wybudowano nowy, większy kościół w stylu barokowym. Stary był w stylu neogotyckim. – Projektantem obecnego kościoła jest Józef Seyfried z Krawarza, a budowniczym ks. Augustyn Quittek ówczesny proboszcz Krzanowic. Budowano go 1,5 roku tj. od maja 1914 do końca 1915 r. bo już 13 listopada 1915 r. ks. bp. Sufragan ołomuniecki Karol Wismar dokonał jego konsekracji – uściśla ks. Schiwon.

Parafia dzisiaj

Obecnie parafia liczy ok. 2,5 tys. Mieszkańców. W tym roku odbyło się 30 pogrzebów, 10 chrztów i 10 ślubów. Proboszcz podkreśla, że to znacznie mniej niż 10 czy 20 lat temu.

Parafia ma trzy organistki, są nimi Brygida Chmiel, Monika Plura i Ewelina Pohlmann. Księdzu pomaga siedmiu nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, którzy poza pracą w kościele, niosą komunię św. chorym do domu. Szafarzami są Hubert Sławik, Józef Kaleja, Józef Kocem, Ditmar Kosel, Bernard Herzog, Andrzej Wilkus oraz Marian Mikołajczyk. Za ich pracę należą się im słowa uznania. W kościele udzielają się ministranci i ministrantki, przy parafii działa również chór gminny św. Cecylii.

(woj)

Kościół św. Mikołaja w Krzanowicach

Kościół św. Mikołaja stoi w północno-wschodniej części Krzanowic. Według źródeł, do których dotarł proboszcz Schiwon, stoi on na miejscu byłej kaplicy. Nazwany przez ludność miejscową z morawska – „svatym Mikołaskem”.

Kościół został wybudowany w stylu późnobarokowym w 1744 r. przez ówczesnego proboszcza Krzanowic ks. Krzysztofa Kanię. – Kościół jest orientowany, tzn., że jest budowany równoleżnikowo, jego wieża stoi od strony zachodniej a prezbiterium od wschodu –  dodaje proboszcz.

Kościół św. Mikołaja jest obiektem zabytkowym i ma bogaty wystrój wnętrza. W środku znajduje się zabytkowy, neogotycki ołtarz główny – prawdopodobnie przeniesiony tu ze starego Kościoła św. Wacława.

Kościół św. Barbary w Pietraszynie

W roku 1925 przyłączono do parafii wieś Pietraszyn, z przerwą w latach 1948 – 56, wtedy Pietraszyn był obsługiwany przez proboszcza z Samborowic. Wcześniej, od 1652 r. Pietraszyn należał do parafii w Sudzicach (obecnie Sudice).

– Powstanie Republiki Czeskiej w 1920 r. spowodowało, że mieszkańcy Pietraszyna do Kościoła do Sudzic musieli przekraczać granicę państwa. Dlatego Pietraszyn od 1925 został przyłączony do parafii w Krzanowicach – opowiada krzanowicki proboszcz. Już wtedy rozpoczęły się zabiegi aby w miejscowości wyremontować kaplicę św. Barbary tak, aby mogły się w niej odbywać nabożeństwa. Wysiłkiem mieszkańców pozyskano pieniądze na budowę kościoła. Poświęcenie kamienia węgielnego pod jego budowę nastąpiło w roku 1930. – Wielkie zainteresowanie budową nowego Kościoła wykazał o. Jacek Ternka, franciszkanin pochodzący z Pietraszyna – podkreśla ks. Schiwon.

Konsekracji nowego kościoła dokonał 18 października 1932 r. ks. Biskup Józef Schinzel, sufragan z Ołomuńca. W nowym kościele księża z Krzanowic odprawiali msze św. tylko raz w miesiącu.

Kościół św. Barbary przeszedł kapitalny remont w 1991 r.

Msze święte

Msze św. w niedziele:

07.30 – w języku niemieckim

09.00 – w Kościele filialnym św. Barbary w Pietraszynie

10.30 – suma

Msze św. w soboty:

16.00 – w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Krzanowicach

17.00 – w Kościele św. Mikołaja

Msze św. w tygodniu:

7.00 – codziennie

17.00 – w czwartki msza św. szkolna

19.00  –  w I i III piątek miesiąca msza św. młodzieżowa (w kościele św. Mikołaja)

Pietraszyn

17.00 – we wtorki i piątki

Odpusty i kiermasze

Odpust ku czci św. Wacława w Krzanowicach – 28 września lub w najbliższą tej dacie niedzielę

Kiermasz w Kościele Parafialnym – 11 listopada lub w najbliższą tej dacie niedzielę

Odpust ku czci św. Barbary filii w Pietraszynie – 4 grudnia lub w pierwszą niedzielę adwentu

Kiermasz w Pietraszynie – trzecia niedziela października

Odpust ku czci św. Mikołaja w Krzanowicach – 6 grudnia – połączony z tradycyjną procesją konną.

Od 1980 r. proboszczem parafii jest ks. dziekan, radca duchowny Wilhelm Schiwon. Urodzony 10 czerwca 1939 r. w Koźlu. Wyświęcony w 1966 r. w Nysie. Proboszcz przez ponad 30 lat zżył się z parafią. Spisał jej historię i nadzorował liczne remonty kościoła oraz budowę plebanii. Prowadzi stronę internetową i redaguje gazetkę parafialną (w grudniu wyjdzie 126 numer!). Ostatnim, największym sukcesem księdza jest ponowne uruchomienie zabytkowych 34-głosowych organów w kościele św. Wacława. Możliwe to było dzięki ofiarności parafian i  dotacji konserwatora zabytków z Katowic i starostwa z Raciborza. Dokonano tego w latach 2005 – 2010. Organy zostały poświęcone w odpust św. Wacława w 2010 r. I od tej pory mogą służyć zarówno podczas nabożeństw jak i koncertów.