Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Okulista potrzebny od zaraz

08.11.2011 00:00 przy

Warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy w razie nieoczekiwanego zdarzenia.

Co zrobić, gdy zdarzy się wypadek wymagający natychmiastowej opieki okulistycznej? Gdzie się kierować w weekendy czy święta i jaką pomoc wówczas otrzymamy?
W przypadku dolegliwości, która nie wymaga interwencji chirurgicznej, czyli na przykład w sytuacji, kiedy w oku znajdziemy ciało obce lub zaobserwujemy jakieś nieznaczne zmiany, powinniśmy korzystać z usług poradni okulistycznych na terenie swojej miejscowości. Jeżeli jest już po godzinach urzędowania tego typu placówek, możemy skierować się na oddział szpitalny. Należy jednak pamiętać, że do szpitala powinni zgłaszać się pacjenci, którym pomoc lekarska jest w danym momencie niezbędna i którzy nie mogą czekać.

Dokąd w nagłychprzypadkach?

Jeżeli zdarzy się coś, co wymaga natychmiastowej pomocy chirurga czy okulisty, powinniśmy kierować się na pogotowie. Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku – Orzepowicach trafimy na oddział ratunkowy, który w razie potrzeby skieruje nas na oddział okulistyczny. Tam możemy skorzystać z pomocy lekarzy całodobowo, również w weekendy i w święta. Do szpitala mogą się zgłaszać zarówno mieszkańcy Rybnika i powiatu rybnickiego, jak i osoby należące do powiatu raciborskiego czy wodzisławskiego. Szpital wodzisławski nie posiada własnego oddziału okulistycznego, w raciborskim zaś brakuje dyżurów na oddziale. Lekarze apelują jednak o rozsądek i proszą, by z dolegliwościami, które mogłyby być zbadane w poradni, nie zgłaszać się do szpitala. – My przyjmujemy wszystkich pacjentów, bo nie mamy prawa ich odesłać. To dla nas jednak spore utrudnienie, kiedy zamiast wykonywać swoje obowiązki i poświęcać więcej uwagi ciężkim przypadkom, zajmujemy się osobami odesłanymi do nas z przychodni. Pacjenci, którzy potrzebują szybkiej konsultacji lekarskiej powinni być przyjmowani w poradniach bez kolejki – mówi dr n. m. Sławomir Bolek, ordynator oddziału okulistycznego w rybnickim szpitalu. Jeżeli zdarzy nam się przykładowo zapalenie spojówki, a w poradni nie będą chcieli nas przyjąć, mamy prawo domagać się wizyty.

Weekendowa poradnia

Szpital ma obowiązek przyjąć każdego pacjenta, który zgłosi się ze znaczącymi dolegliwościami, jednak lekarze ubolewają nad tym, że w dużej mierze muszą wykonywać pracę poradni okulistycznych. Pacjenci wolą przyjść do szpitala i skorzystać z bezpłatnej wizyty od ręki, niż rejestrować się w poradniach i czekać na swoją kolej. – Oddział okulistyczny funkcjonuje przede wszystkim po to, by zajmować się ciężkimi przypadkami. Muszę przyznać, że ok. 90 proc. pacjentów, jakimi się zajmujemy to przypadki ambulatoryjne, które powinny być załatwione w przychodniach. Z różnych przyczyn jednak tak się nie dzieje. Przychodnie odsyłają pacjentów do nas, również w godzinach swojego urzędowania. W efekcie nasza praca przypomina funkcjonowanie typowej poradni okulistycznej – mówi Sławomir Bolek. Dodaje również, że jeżeli pracownicy poradni okulistycznej wybierają się na urlop, nie może dochodzić do sytuacji, w której taka placówka zostaje zamknięta do odwołania, co również się zdarza. Musi być wówczas wyznaczone zastępstwo.
Zatem, pamiętajmy, że poradnie okulistyczne mają obowiązek przyjąć nas od ręki, jeśli zdarzy się nagły przypadek, niewymagający pomocy chirurga czy hospitalizacji. W razie ciężkich wypadków, w których zagrożony jest nasz wzrok czy życie, zawsze możemy skorzystać z pomocy oddziału szpitalnego.

(an)

  • Numer: 45 (1017)
  • Data wydania: 08.11.11